• 08 Mayıs 2019, Çarşamba 15:59
SaitKöse

Sait Köse

DEĞİŞİM

Hayatın akışı içinde anılardaki çirkinlikler kaybolur, anılardan geriye güzel olanlar veya güzel yanlar kalır.O kadar çirkinlik içinde umudu yitirmemek "her şey güzel olacak" demek, inanmak gerekir.

İnancın, kendi üstüne düşenin gereğini yapmadan sadece beklemekle gerçekleşeceğini zannetmek saflık değil, aptallık olur. Kollektif akıl devrede olmadan, stratejik gerekler yerine getirilmeden, doğru taktikler uygulanmadan, bilimsel gerçeklikten yoksun, bireysel güce dayanan düşünce,uygulama ve sonuçlar, ben yaptım oldu demektir.

Ben yaptım oldu anlayışı bazen kişinin, bazen de toplumun olması gereken yerden farklı noktada olmasına neden olur.Tarihsel süreçlerde liderler nadiren çıkan olmuştur. Bu liderlerin tek adam anlayışının toplumları bazen ileriye, bazen de  felakete  götürdüğü görülmektedir. Toplumu ileriye taşıyan uygulamalar, güncel analizler yapılarak, kollektif akılla  kısa sürede sonuçlarını gösteren, geleceği oluşturan gelişmelerdir.

Osmanlı İmparatorluğu kuruluşundan itibaren 21 milyon kilometrekareye çıkan topraklarını  236 yıl boyunca kaybedip, 380 bin kilometrekareye düşürülmesinde ki hatalardan ders alıp , Gazi Mustafa Kemal  ATATÜRK'ün liderliğinde Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda ki gelişmelere bakıp yiğidin hakkını yiğide vermeli, O'nun çizdiği yolda yürümelidir. ATATÜRK, benim düşüncelerim, söylediklerim ile bilim arasında çelişki görürseniz bilimi tercih edin demiştir.

Türkiye halkı olarak bu ifadeden alacağımız ders ve diğer örneklerle yoldaş olmalıyız.  Akıl yoksunu olan, kendini lider zannedenlerin Ülkeyi ve Dünyayı felakete sürüklediği örnekler de yaşandı ve yaşanmaktadır...Geleceğin inşasının bilim temelli olduğu yadsınamaz. Doğa dengesi içinde, insan odaklı olmak üzere tüm anlayışların bilimsel, hak, hukuk, adaletle olması gerekir. İstişare sünnettir anlayışı yerine,  kararların tek adama bırakıldığı uygulamalardan kimseye hayır gelmez.

Toplumun enerjisini boşa harcatmaktan ancak rantçılar ve fırsatçılar kısa vadeli çıkar elde ederken, uzun vadede buna neden olanlar gelecekte veballeri ve ektikleri nefret tohumlarının hesabını da vereceklerini unutmamalıdır. İnsanlar şerefle bitirilmesi gereken bir hayatı yaşamalı böylece "her şeyin güzel olacağı"nı bilmelidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


E. A. G. E. A. G. 09.05.2019 12:04

Üç günlük ömür için, kimseye minnet etmeye değmez... Şerefsizce yaşamaktansa, şereflice ölmek iyidir...

Şükrü Altınova Şükrü Altınova 09.05.2019 12:46

Kısa ama öz çokgüzel bir yazı

Ahmet Gürbüz. Ahmet Gürbüz. 09.05.2019 14:48

Aklı olan.aklini kullanmasini bilen bu gercekleri idrak eder.Tesekkurler Sait bey.

yukarı çık