Hava Durumu

GAÜN’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Söyleşisi 

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, konuşmacılığını Psikolog Seda Ovayolu’nın yaptığı söyleşi düzenlendi 

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2024 16:52
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 16:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
GAÜN’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Söyleşisi 

GAÜN Turizm Uygulamalı Otelinde gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını yapan GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün öneminden bahsederek, kadın ve erkek eşitliğine dikkat çekti. Prof. Dr. Balat, “Anayasanın 10’uncu maddesi kadınlar ve erkeklerde eşit haklara sahiptir diyor.  Genel bakış açısıyla baktığımızda pekte öyle olmadığını görüyoruz. Kadınlarda okuma ve yazma oranının erkeklerden daha düşük olması ve özellikle üniversiteden sonra iş hayatına katılmaları ve akademik hayata geçişleri açısından kadınlarla erkekler arasında bazı farklılıkların olduğunu görüyoruz. Kadın için başarının bedeli her zaman çok ağır oluyor.” 

Prof. Dr. Ayşe Balat, “1930’larda Gazi Mustafa Atatürk’ün kadınlara sağladığı hakları her zaman hatırlayalım. Bu haklara sahip çıkalım ve onun dediği gibi “Toplum kadın ve erkek denilen iki cinsiyet oluşmuştur mümkünümdür ki, bu toplumun yarısı zincirlere bağlı kaldıkça yarısı göklere uçabilsin” o nedenle kadınlara sağladığı hakları lütfen sürekli hatırlayalım, bu haklara sahip çıkalım.” diyerek sözlerine Nazım Hikmet Ran’ın “Kadın” şiirini okumasıyla bitirdi.  
Konuşmasına 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak başlayan Psikolog Seda Ovayolu ise kadının toplumdaki önemi ve kadının çalışma hayatında yaşadıkları zorluklara değindi.   
Konuşmalardan sonra GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat, Psikolog Seda Ovayolu’ya belge takdim etti. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.