Hava Durumu

YÖK: “Misafir Öğrencilere Üniversitelerimizin Kapıları Açıktır”

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), basında yer alan Sudanlı ve Filistinli öğrencilere belgesiz, şartsız yatay geçiş hakkı verildiği yönündeki iddialara ilişkin, “Savaş nedeniyle eğitimine devam edemeyen misafir öğrencilere üniversitelerimizin kapıları, geçmişte olduğu gibi bugün de açıktır” açıklamasında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2024 14:55
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2024 14:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
YÖK: “Misafir Öğrencilere Üniversitelerimizin Kapıları Açıktır”

YÖK, basın ve yayın organlarında, Yükseköğretim Kurulunun Sudanlı ve Filistinli öğrencilere belgesiz, şartsız yatay geçiş hakkı verdiği yönündeki iddialarını yalanladı. YÖK tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bazı basın ve yayın organlarında, Yükseköğretim Kurulunun Sudanlı ve Filistinli öğrencilere belgesiz, şartsız yatay geçiş hakkı verdiği yönündeki iddia asılsızdır. Daha önce Ukrayna krizinde olduğu gibi savaş nedeniyle öğrenimini sürdüremeyen öğrencilerden şartları uygun olanlara yatay geçiş hakkı, uygun olmayanlara da bir anlamda misafir öğrencilik olan ‘özel öğrencilik’ imkanı tanınmıştır. Türkiye dünyanın vicdanıdır. Savaş nedeniyle eğitimine devam edemeyen misafir öğrencilere üniversitelerimizin kapıları, geçmişte ve yakın zamanda olduğu gibi bugün de açıktır. Bu kapsamda savaş nedeniyle ülkelerinde eğitimine devam edemeyen Sudanlı ve Filistinli öğrenciler, şartları yerine getirmeleri şartıyla yatay geçiş için üniversitelerimize müracaat edebileceklerdir. Şartları uygun olmayanlar ise bir süre misafir öğrenci olarak öğrenimlerine üniversitelerimizde devam edebileceklerdir. Bilinmelidir ki savaş mağduru misafir öğrencilere tanınan özel öğrencilik imkânı, iddia edildiği gibi Türk vatandaşı öğrencilerimiz için bugün veya gelecekte bir hak kaybına yol açmayacaktır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.