Hava Durumu

“Tasarlayın Dokuyalım” Yarışması Heyecanı Başladı

Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği tarafından organize edilen Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) işbirliğiyle gerçekleştirilmekte olan ve bu yıl onuncusu düzenlenecek olan X. Makine Halısı Tasarım Yarışması 2024’ün ilk jüri değerlendirmesi yapıldı. GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan halı üretiminin başkenti Gaziantep’in dünya halı modasına da yön verdiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 13:57
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 15:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
“Tasarlayın Dokuyalım” Yarışması Heyecanı Başladı

Geleneksel hale getirilerek bu yıl onuncu kez düzenlenecek olan Makine Halısı Tasarım Yarışması 2024’ün ilk jüri değerlendirmesi gerçekleştirildi. Yarışmaya 216 adet farklı tasarımın katıldığını ifade eden GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan yaptığı değerlendirmede “Yarışmamızla ilgili jürimizin ilk elemeler sonucunda 191 adet fiziki başvurudan 188 adet geçerli başvuru alınmıştır. 3 adet başvuru yarışma şartnamesi hükümlerine uygun bulunmadığından oy birliği ile yarışma dışında bırakılmıştır” dedi.

Yarışmaya en fazla müracaat Gaziantep Üniversitesi’nden  
Tasarlayın Dokuyalım X. Makine Halısı Tasarım Yarışmasının 1. Jüri değerlendirmesi Gaziantep Üniversitesi Akademisyenleri ve sektörde deneyimli tasarımcıların katılımları Gaziantep Üniversitesi’nde Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi. 188 adet başvurunun 124 tanesi farklı üniversitelerden müracaat ederken 64 tane başvuru ise Gaziantep Üniversitesinden alındı. Jüri başkanlığı görevini üstlenen GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan yapılan değerlendirme sonucunda  finale katılmaya hak kazanan Gaziantep Üniversitesi kategorisinden 5 Asil, farklı üniversitelerden 15 asil eser sahiplerinin 28-31 Mayıs tarihlerinde oryantasyon programına katılmak üzere Gaziantep’te misafir edileceğini ve bu kapsamda halı sektörünün yapısı, ihracat pazarları, ürün tipleri ve üretim tekniği yönü ile genel bir bilgilendirme yapılarak davet edilen yarışmacıların aynı zamanda Gaziantep Halı Fuarında da incelemeler yapacağını sözlerine ekledi.

Tasarlayın Dokuyalım X. Makine Halısı Tasarım Yarışması jürisinde jüri başkanlığını GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan yürütürken jüri üyeliklerini ise GAHİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bekir Şahan ile yönetim kurulu üyeleri Halit Uzanır, Suat Bozkurt’un yanı sıra GAÜN  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep YUMRUTAŞ, Prof. Dr. Nazan Avcıoğlu KALEBEK Ogr.gör. Zeynep Tuti Karaman
Ogr. Gör. Naime Yüksel  Çalık ile sektör temsilcileri ve akademisyenler yer aldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.