Özlük hakları iyileştirilmeli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Özlük hakları iyileştirilmeli
Büro Emekçileri Sendikası Gaziantep Şube Yönetim Kurulu tarafından bir basın açıklaması düzenlendi. Düzenlenen basın açıklamasında, kamu çalışanlarını ve emeklileri yakından ilgilendiren Toplu Sözleşme Görüşmeleri masaya yatırıldı.

Büro Emekçileri Sendikası Gaziantep Şube Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Çiçek tarafından gerçekleştirilen açıklamada, “Kamu emekçileri ve emeklilerinin 2020 ve 2021 yıllarında alacağı zam ve sosyal destek ödemelerinin belirleneceği toplu sözleşme görüşmeleri önümüzdeki Ağustos ayında yapılacak ve 3 milyonun üzerinde kamu emekçisi ile 2 milyon üzerinde memur emeklisinin merakla beklediği zamlar belirlenecek. Ülkemizde kamu emekçilerinin grevli/toplu sözleşmeli sendika hakkı, siyasi iktidar tarafından yıllardır yok sayılmakta ve toplu sözleşme sınırlı mali ve sosyal haklara indirgenmektedir. Oysa toplu sözleşme süreci kamu emekçilerinin ortak ekonomik, sosyal, demokratik, özlük ve mesleki hak ve çıkarlarının tümünü kapsamalı ve grev hakkının kullanıldığı bir süreç olmalıdır.”

KAMU EMEKÇİLERİ SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA

“Kamu emekçileri başta yoksulluk ve güvencesizlik olmak üzere ağırlaşmış sorunlarla bu süreci karşılamaktadır. Uzun yıllara yayılan kamuda dönüşüm ve buna bağlı olarak güvencesiz çalışma biçimlerinin dayatılması son yıllarda kamu emekçilerinin gündeminde yer alan temel sorun oldu. Bu dönüşüm hikâyesinin üzerine eklenen 15 Temmuz darbe hukuku, OHAL KHK'ları ve sözleşmeli personel uygulamasıyla iş güvencesinin fiilen ortadan kaldırılması, derinleşen ekonomik kriz karşısında ücretlerin erimesi, enflasyonun altında zamların dayatılması, kamuda partizanlığın, baskıların artması, liyakatın rafa kaldırılarak mülakat yoluyla hükümet memurluğunun yaratılması, işyerlerinde dayanışmanın yerine performansa dayalı rekabetin geçirilmesi, Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemiyle, sosyal güvenlik ve emeklilik hakkının gasp edilmek istenmesi gibi daha sayabileceğimiz birçok sorunla bugün kamu emekçileri karşı karşıyadır.”

MEMUR-SEN’E TEPKİ

“Çalışma yaşamı, güvencesizlik, parçalı istihdam, ayrımcılık ve mobbing kaygı ile eşdeğer hale getirilmiştir. Kamu emekçilerinin tümünü etkileyen böylesi bir çalışma yaşamı, cinsiyet eşitsizliği nedeniyle kadın emekçiler üzerinde daha çok olumsuz etkiler yaratmakta, baskı ve mobbinge daha açık hale getirmektedir. İşyerindeki angarya, yoğun iş yükünün yanı sıra ev ve bakım yükümlülüğü nedeniyle kadınlar erkeklerden çok daha fazla emek harcamak zorunda kalmaktadır. 2002 yılında AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte hormonlu bir şekilde büyümeye başlayan Memur-Sen her yıl rekorlar kırarak, hem genel hem de tüm işkollarında yetkili sendika oldu. Tüm devlet imkanlarını arkasına alarak adeta AKP’nin memur kolları gibi çalışan Memur-Sen Konfederasyonu, AKP’nin koltuk değneği olmayı asıl işlevi olarak bu güne kadar sürdürdü.”

Kaynak:HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tartışma konusu olmuştu işte! İBB’nin toplam borcuÖnceki Haber

Tartışma konusu olmuştu işte! İBB’nin t...

“Çiftçilerin borçları faizsiz ertelensin”Sonraki Haber

“Çiftçilerin borçları faizsiz ertelensin...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!