Şehir hastanelerinin zararı araştırılsın

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şehir hastanelerinin zararı araştırılsın
Şehir Hastanelerinin devre girmesiyle yıkılan hastaneler yüzünden kalan diğer hastanelerde yığılmalar yaşanmakta” diyen CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, şehir hastanelerinin devlete büyük maliyetler yüklediğini belirtti.

Şehir Hastanelerinin devre girmesiyle yıkılan hastaneler yüzünden kalan diğer hastanelerde yığılmalar yaşanmakta” diyen CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, şehir hastanelerinin devlete büyük maliyetler yüklediğini belirtti.

Şehir hastaneleriyle ilgili 22 milletvekilinin imzasını alarak Meclise araştırma önergesi veren Yılmazkaya, “Bu hastanelerin çok yönlü bir şekilde araştırılıp, irdelenmesi gerek” dedi.

Şehir hastanelerindeki usulsüzlüklere değinen Yılmazkaya, “Sayıştay denetim raporunda açıkça yer alan şehir hastanelerindeki ihale, işletme ve muhasebe ile ilgili yapılan usulsüzlüklerden tutunda aynı hizmet için her şehir hastanesinin birbirinden farklı fiyat vermesi gibi birçok usulsüzlük var.  Hizmetlerin en düşük birim fiyatlar ile en yüksek birim fiyatlar arasında yüzde1849’lara kadar varan yüksek fiyat farklarını gösteren resmi raporlamalardaki birçok usulsüzlüğün yer aldığı yüzlerce doküman devletin arşivlerinde yerini almıştır.”

Yılmazkaya, “Fayda-maliyet analizi yapılmadan yanlış planlamalar neticesinde hayata geçirilen bu sistem için ne ilgili STK’ların görüşü alındı ne muhalefet partilerin uyarıları ve ikazları dikkate alındı nede bu modeli uygulayan diğer ülkelerin yaşadığı sorunlar göz önünde bulunduruldu”  ifadelerini kullandı.

Dövize Endeksli Yapılan Sözleşmeler 82 Milyonun Geleceğini İpotek Altına Soktu

“Gelişmiş ülkelerde terk edilen ama ülkemizde kara deliğe dönüşen Şehir Hastanelerinde yaşanacak uyuşmazlıklarda Türk mahkemelerinin değil, İngiliz mahkemelerinin yetkili kılınması ve sözleşmelerin dövize endeksli yapılması 82 milyon vatandaşımızın ve ülkemizin geleceğini ipotek altına almaktan başka bir şey değildir. Tüm bu hataların bedeli ise maalesef halkımızın sırtına daha fazla vergi ve daha fazla zam olarak yüklenmektedir.”

Kamuya Getireceği Yük 157,5 Milyar

“Bu projelerdeki şirketler 4 yıllık kira bedeliyle koyduğu yatırımı geri alırken, kalan 21 yıl kâr olarak hanelerine yazmaktadır. Elde edilen bilgilerle yapılan hesaplamalara göre 30 şehir hastanesinin 25 yıl boyunca kamuya getireceği yük 157,5 milyar. Yine yapılan hesaplamalarla devletin bu parayla 30 hastane yerine 400 adet hastane yapabileceği öngörülmektedir.”

Yılmazkaya, şehir hastanelerinin çok yönlü araştırılmasıyla ilgili TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergesinde şu ayrıntılara yer veri;

“Büyükşehirlerdeki hastanelerin yıkılarak yerine yeni ve tek bir hastane yapmanın anlamsızlığının yanı sıra devasa binaları ile bir ucundan diğerine geçerken nefesi kesilen doktor ve personelin yaşadığı birçok sıkıntı ile varlığı olmayan doktor dinlenme odalarının yanı sıra eski ve yeni ancak kesinlikle yetersiz ve temin edilemeyen tıbbi cihazları ve birçok malzemeyi bünyesinde barındırmayan, keşmekeş ve karmaşık çalışma saatleri, birbirini tanımayan ve yöntemleri bile farklı doktorları ve daha sayamadığım birçok sorunuyla birlikte kısa süre içerisinde kamunun kaynaklarını karadelik gibi tüketen şehir hastaneleri.”

Kaynak:HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Şahinbey’de Tarihi Yapılar” fotoğraflanacakÖnceki Haber

“Şahinbey’de Tarihi Yapılar” fotoğraflan...

“TFF'nin kararını bekliyoruz”Sonraki Haber

“TFF'nin kararını bekliyoruz”

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!