Hava Durumu

Doktorlar Canlı Yayında Eğitim Aldı

Gaziantep Şehir Hastanesi’nde teknolojik alt yapısı ve en güncel  Biplan Anjiografi cihazlarıyla ön plana çıkan Girişimsel Radyoloji Bölümü, akut inme de olduğu gibi beyin anevrizmalarına(baloncuk) bağlı kanamaların neden olduğu  felç ve ölümlerin önlenmesine yönelik başarılı anjiografik uygulamalar gerçekleştirerek, yenilikçi  bir hizmet vermektedir.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2024 10:53
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2024 10:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
Doktorlar Canlı Yayında Eğitim Aldı

 Gaziantep şehir Hastanesi’nde Girişimsel radyoloji Kliniği tarafından Girişimsel Nöroradyoloji günleri toplantısı düzenlendi. Yapılan bu toplantının özelliği Anjiografi Ünitesinde Girişimsel Radyologlar tarafından endovasküler yolla yapılan beyin anevrizma(baloncuk) tedavilerinin  kameralar aracılığıyla ses ve görüntülerinin canlı olarak toplantının yapıldığı  konferans salonuna yansıtılmasıydı. Konferans salonunda Türkiye’nin dört bir tarafından gelen uzman doktorların ve alanında uluslararası başarılı işlere imza atmış saygın hocaların  yapılan endovaskuler anevrizma tedavilerine verdikleri değerli katkılar ve uzman doktorların merak ettiği anjiografik yöntem ile tedavi yaklaşımlarını canlı vakalar sayesinde interaktif olarak tecrübe etmeleri ve görmeleri yapılan bu toplantının oldukça verimli hale gelmesini sağladı.

Endovaskuler anevrizma tedavi uygulamalarını canlı vakalar ile izleyen ve katılan doktorlar hem teorik hem de pratik eğitim alma şansı buldu. Dünya'da yaygın olarak kullanılan bu yöntem, Gaziantep Şehir Hastanesi’nde uygulandı. Gaziantep Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman ÇETİNKÜNAR, güçlü teknolojik alt yapı sayesinde yapılan canlı vaka paylaşımlarının meslektaşlarına katkı sağlamasını ümit ettiğini belirtti. 

Gaziantep Şehir Hastanesi konferans salonunda düzenlenen toplantı, bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşı okunmasının ardından Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Yener İnal tarafından toplantının açılış konuşmasını yapmasıyla başladı. 

Türkiyenin dört bir yanından katılımcıların geldiği toplantıda otum başkanları olarak Prof. Dr. Saruhan Çekirge, Prof.Dr. Işıl Saatci, Prof. Dr. Osman KIZILKILIÇ, Prof. Dr. M. Halil Öztürk, Prof. Dr. H. Hakan Selçuk, Prof. Dr. Murat Velioğlu, Prof. Dr. Koray Akkan ve  Prof. Dr. Eşref Umut Özyer yer aldı. 

İki gün süren Girişimsel Radyoloji Günleri’nde konuşma ve canlı vakalar yapan Gaziantep Şehir Hastanesi Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Onay; ‘’Son 10 yıldır dünyanın farklı büyük kentlerinde canlı vakalar ile birlikte yapılan konferanslara düzenli katıldık. Uzmanlık hayatımızda bu tür toplantılar oldukça önemli. Gaziantep Şehir Hastanesi Girişimsel Radyoloji Kliniğimizde düzenlediğimiz bu canlı vaka toplantısı, Uluslararası toplantılara katılamayan, bilgi ve tecrübelerini artırmak isteyen ülkemizin farklı yerlerinde görev yapan uzman doktorlarımız için çok güzel bir fırsat oldu. Katılım oldukça fazlaydı. Toplantı sonrası farklı şehirlerden gelen uzman doktorların sonraki zamanlarda eğitim amaçlı Gaziantep Şehir Hastanesi Girişimsel Radyoloji Kliniğimize gelme talepleri bizleri fazlasıyla gururlandırdı. Girişimsel Radyoloji Anjiografi birimimizde, Girişimsel Radyoloji servisimizde ve polikliniğimizde çalışan tüm değerli ekibime ve tüm Radyoloji çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Beyin anevrizması tedavilerinde bizlerden desteklerini hiç esirgemeyen Acil, Anestezi, yoğun bakım, beyin cerrahisi ve Nöroloji birimlerimize sonsuz teşekkürler. Öncelikle bu kapsamlı ve özellikli toplantıyı Gaziantep Şehir Hastanemizde gerçekleştirme fırsatını veren ve her zaman biz Girişimsel Radyologlara destek olan Türk Girişimsel Radyoloji Derneğine ve Türk Nöroradyoloji Derneğine çok teşekkür ederiz. Daha önceleri sadece Ankara ve İstanbul’da düzenlenebilen bu canlı anevrizma vaka toplantısının ilk defa olarak Gaziantep Şehir Hastanemizde yapılabilmesi için fiziksel ve teknik tüm imkanları sağlayan, hastane açılışından buyana bizlere desteklerini hiç esirgemeyen başta sayın Başhekimimiz Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar olmak üzere tüm idari ekip ve hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz.’’ dedi.

Canlı yayında ameliyatların yapıldığı programda konuşan ve canlı vakalar yapan Gaziantep Şehir Hastanesi Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Burak Binboğa “Uluslararası platformlarda duayen hocalarımız tarafından sıklıkla uygulanan ve bölgemizde ilk defa yapılan canlı vakalar eşliğindeki toplantı hem teorik açıdan hem de uygulamada bir hastaya nasıl yaklaşılması gerektiğini kavrayabilmek adına çok değerliydi. Duayen hocalarımızın “hastalık yoktur hasta vardır, her hastalık her hastada farklı tezahür eder.” öğretisi üzerinden son teknoloji cihazlar ile yaptığımız canlı vakalar çok faydalı tartışmalara sahne oldu. Gerek bu ortamı bize sağlayan Başhekimimiz Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar ve değerli ekibine gerekse de desteklerini her zaman arkamızda hissettiğimiz ve toplantımızı çatıları altında gerçekleştirdiğimiz Türk Girişimsel Radyoloji Derneği ile Türk Nöroradyoloji Derneğine teşekkürü bir borç biliriz. Ayrıca bizleri her zaman destekleyen ve dirsek temasında olduğumuz diğer klinik branş doktorları ile girişimsel radayoloji ünitesinde özveri ile emek veren tüm personelimize ve değerli katılımcılara teşekkür ederiz.”dedi.

Son teknolojik sistemlerle gerçekleştirilen programda konuşma yapan ve canlı vakalar sunan Gaziantep Şehir Hastanesi Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Çetin Murat Altay“ Canlı vaka toplantıları, teknik bilgi ve becerinin aktarılması için çok önemli platformlardır. Gaziantep Şehir Hastanesi Girişimsel Radyoloji Kliniğimizde, dünya çapında tanınan hocalarımızın katılımıyla verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda, hem hastalara yaklaşım, hem de hangi tedavinin daha uygun olacağı ve hangi tekniklerin kullanılacağı konusunda bilgi ve deneyim alışverişi yapma imkanı bulduk. Girisimsel Nöroradyoloji alanında duayen hocalarımızla vakaları canlı olarak tartışmak hem bizim için hem de bu alanda uzmanlaşmak isteyen genç doktor arkadaşlarımız için büyük bir fırsattı. Ayrıca Girişimsel Nöroradyoloji alanında güncel bilimsel çalışmaları ele aldığımız akademik konuşmalarla, tıp literatüründeki en güncel bilgileri paylaştık. Bu faydalı toplantının gerçekleşmesinde emeği geçen Gaziantep Şehir Hastanesi başhekimimize, Türk Girişimsel Radyoloji Derneğine, Türk NöroRadyoloji Derneğine, bize desteklerini esirgemeyen nöroloji, acil, anestezi, yoğun bakım, beyin cerrahisi  kliniklerine ve Girişimsel Radyoloji kliniğimizde çalışan tüm hemşire, teknisyen ve bilgi işlem personeline minnettarım. Hep birlikte, başarılı ve Türkiye’de Girişimsel Nöroradyoloji alanında ilklerden olan bir organizasyon gerçekleştirdik. Herkesin emeğine sağlık” dedi.  
 
Gaziantep Şehir Hastanesi ev sahipliğinde gerçekleşen Girişimsel Nöroradyoloji eğitimine katılan  doktorlar ve misafirler Gaziantep’te bu şekilde üst düzey bir eğitimin sunulmasından ötürü memnuniyet duyduklarını belirttiler.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.