Hava Durumu

Kaygı İle Baş Etme Yöntemleri Hakkında Tavsiyelerde Bulundu

Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kalırken, sınava girecek gençlerde ve ailelerinde sınav kaygısı artıyor. Anka Hastanesi Psikoloğu Gözde Atila, sınav kaygısının başarıyı olumsuz etkilediğini belirtirken, kaygı ile baş etme yöntemleri hakkında tavsiyelerde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2024 09:36
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 09:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
Kaygı İle Baş Etme Yöntemleri Hakkında Tavsiyelerde Bulundu

Üniversite sınavları için yoğun bir hazırlık döneminin sonuna yaklaşan öğrenciler ve aileleri için heyecan artıyor. Bu heyecan ve kontrol edilemeyen stres, öğrencilerde sınav kaygısına yol açarken, bu kaygı başarıyı olumsuz etkiliyor. Anka Hastanesi'nde Psikolog Gözde Atila, öğrencilerde yaygın olarak görülen sınav kaygısını yönetmek ve potansiyel performansı ortaya koymak için dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgi verdi.
Sınav kaygısının bir tür performans kaygısı olduğunu söyleyen Anka Hastanesi'nde Psikolog Atila, “Çocukluk çağımızdan itibaren, akademik hayatımız süresince sınavlara tabi tutuluyoruz. Sınavlar herkesin geleceğini şekillendiriyor ve hayatına yön veriyor. Bu yüzden, hayatın önemli kısmını kaplayan sınavlarda, düşünülenden daha kaygılı olunabilir. Sınav döneminde belli seviyede hissedilen kaygı işlevsel olabilir. Fakat, bu seviye aşılırsa kişiyi başarısızlığa sürükleyebilir” dedi.
Psikolog Gözde Atila, performansı olumsuz etkileyen yüksek sınav kaygısı belirtilerini şöyle sıraladı: “Sınavdan önce veya sınav esnasında terleme, titreme, kalp atışında hızlanma veya kalp çarpıntısı, mide bulantısı, ağız kuruluğu ve nefes alamama gibi bedensel tepkiler, sınavda soruya odaklanamama ve soruyu tekrar tekrar okuma, soruyu “görememe”, sınav esnasında kilitlenme, hiçbir şey yapamama, sınavla ilgili olumsuz düşüncelerin akla gelmesi (“Bu sınavı asla kazanamayacağım”, “başarılı olamayacağım”), yoğun derecede endişe, korku veya öfke hissi, sınavdan kaçınma veya yarısında sınavı terk etme.”
“Kaygıdan kurtulmanın yöntemleri var”
Bu belirtilerin ilk başta önemsenmeyebileceğini, ancak sınav günü yaklaştıkça artış gösterebileceğine dikkat çeken Psikolog Gözde Atila, sınav kaygısına erken müdahale edilmesinin, öğrencinin hem kendine olan güvenini, hem motivasyonunu hem de performansını arttırmada en önemli etken olacağına dikkat çekti.
Psikolog Gözde Atila, “Sınavlara iyi bir şekilde hazırlanmak, özgüveni artırır. Düzenli çalışma, sınav materyalini anlamaya yardımcı olur. Sınavlarda başarılı olmak için test tekniklerini öğrenmek önemlidir. Soruları okuma, zaman yönetimi ve yanıtları seçme konularında stratejiler geliştirmek, sınav başarısını artırır. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve yeterli uyku, sınav kaygısını azaltmaya yardımcı olur. Stres yönetimi tekniklerini öğrenmek (derin nefes alma, meditasyon, ilerlemiş kas gevşeme) sınav öncesi ve sırasında rahatlamanıza yardımcı olur. Negatif düşünce kalıplarını tanımak ve olumlu düşünce kalıpları geliştirmek sınav kaygısını azaltır. Kendinize olumlu ifadeler kullanmak ve kendi yeteneklerinize güvenmek önemlidir. Arkadaşlarınız, aileniz veya öğretmenlerinizle duygusal destek sağlamak, sınav kaygısını azaltır” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.