Hava Durumu

AB-Türkiye İlişkilerine "Güçlendirme" Vurgusu:

"Salgın atlatıldı, etrafımızda devam eden savaşlar var ve Türkiye'de deprem yaşandı. Dolayısıyla Türkiye ve AB arasında daha da güçlendirilmiş ilişkilerin, işbirliğinin ortaya çıkması için iyi başlangıç anı ve zamanı"

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2024 18:57
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2024 18:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
AB-Türkiye İlişkilerine "Güçlendirme" Vurgusu:

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Uyum ve Reformlardan Sorumlu Üyesi Elisa Ferreira, "Salgın atlatıldı, etrafımızda devam eden savaşlar var ve Türkiye’de deprem yaşandı. Türkiye ile AB arasında daha da güçlendirilmiş ilişkilerin, işbirliğinin ortaya çıkması için iyi başlangıç anı ve zamanı." dedi.

Ferreira, Gaziantep Valisi Kemal Çeber ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile görüştü.

Mutfak Sanatları Merkezi'ndeki görüşmesinin ardından gazetecilere, Türkiye AB'nin, AB'nin de Türkiye'nin büyük bir ortağı olduğunu söyleyen Ferreira, şöyle devam etti:

"Özellikle işbirliğinin ve istikrarın her zamankinden daha da önemli olduğu bir dönemde, bu işbirliğinin güçlendirilmesi çok önemli. Salgın atlatıldı, etrafımızda devam eden savaşlar var ve Türkiye'de deprem yaşandı. Dolayısıyla Türkiye ve AB arasında daha da güçlendirilmiş ilişkilerin, işbirliğinin ortaya çıkması için iyi başlangıç anı ve zamanı. AB, Türkiye'nin çok önemli bir ticaret ortağı. Her iki blok, daha istikrarlı gelişmeye beraber yürüyebilir ve kendi genç vatandaşlarına çok daha iyi imkanlar sağlayabilir. Tabii ki AB ile Türkiye arasında farklılıklar var ama iş birliğinin güçlendirilmesi için birçok alan da var."

AB'nin en büyük desteği depremi yaşayan Türkiye'ye

Ferreira, AB’nin, Türkiye'nin yaşadığı afete destek vermek için 400 milyon avro sağladığını, bu desteğin Avrupa tarihinde sağlanan en yüksek miktar olduğuna değindi.

Bu desteğin henüz üye olmayan ve katılım sürecinde bulunan Türkiye'ye sağlandığını anımsatan Ferreira, "Destek için sağlanan 400 milyon avro, AB'nin farklı komisyonlarının taahhütte bulunduğu 1 milyar avronun en büyük kısmı. Destek, özellikle yeniden inşa çalışmalarının desteklenmesi için sağlandı." ifadelerini kullandı.

Görüşmede, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanı Maruf Yaman ve ilgililer hazır bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.