Hava Durumu

Başkan Adayı Erat, Kentsel Dönüşüm Mağdurlarını Dinledi

HÜDA PAR Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Nakşi Erat, yaklaşık 4 yıl önce kentsel dönüşümün başlatıldığı Aydınlar Mahallesini ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını ve sıkıntılarını dinledi.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 12:37
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 12:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
Başkan Adayı Erat, Kentsel Dönüşüm Mağdurlarını Dinledi

Asri Mezarlık ile iç içe olan ve yaklaşık 4 yıl önce göçük riski ileri sürülerek kentsel dönüşüme alınan Şehitkamil ilçesinin Aydınlar Mahallesini ziyaret eden HÜDA PAR Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erat, mahalle sakinleri bir araya geldi.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kentsel dönüşüme alınan mahalledeki evlerine karşılık konut yapılacağı belirtilen bölgede alt yapı ve konut çalışmalarının başlatılmamasından dolayı yaklaşık 4 yıldır mağdur olduklarını iddia eden vatandaşları ziyaret eden Erat, mahalle sakinlerinin sorun ve sıkıntılarını dinledi.
Asri Mezarlığın devamında bulunan Aydınlar Mahallesi’nde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarının yaklaşık 4 yıldır tamamlanmamasından dolayı mağdur olan mahalle sakinlerinin sorun ve sıkıntılarını tek tek dinleyen Erat, sorunun takipçisi olacaklarını söyledi.
Aydınlar Mahallesi başta olmak üzere birçok mahallede başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarının bir türlü tamamlanmamasının ve vatandaşların mağdur edilmesinin doğru olmadığını belirten Erat, HÜDA PAR belediyeciliğinde kentsel dönüşüm çalışmalarında vatandaşların mağdur edilmeyeceğini ifade etti.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının bir türlü tamamlanmamasının vatandaşları mağdur etmekle birlikte mahallelerdeki metruk evlerin ise risk oluşturduğuna dikkat çeken Erat, belediyelerin vatandaşları mağdur etmemesi gerektiğini belirtti. Erat, kentsel dönüşümün başlatıldığı mahallede metruk halde kalan evlerin madde bağımlılarının mesken etmesi nedeniyle vatandaşların ciddi anlamda mağdur olduğunu belirtti.
Seçim çalışmaları kapsamında vatandaşları ziyaret ettiklerini belirten Erat, “Aydınlar Mahallesini ziyarete geldik. Buradaki vatandaşlarımızın durumu içler acısı. Mahalle adeta Kahramanmaraştaki, Nurdağındaki, İslahiyedeki deprem felaketini, Suriyedeki savaş şehirlerini andırıyor. Her taraf yıkılmış. İnsanlar burada çok zor durumda yaşıyorlar. Evlerin bazıları yıkılmış, bazıları metruk halde olduğu için madde bağımlıları, hırsızlar bu metruk evlere geliyor. Vatandaşımız çocuklarını dışarı bırakmaya korkuyor. Mahallede market, kasap, fırın yok. Mahallede kalanlar bir ekmek almak için
Göllüce Mahallesine yani İpekyolu’nun karşı tarafına gitmeleri gerekiyor. Halk çok ciddi anlamda mağdur.” dedi.
Yıkılacak evlerine karşılık vatandaşlara tahsis edilen bölgede alt yapı ve konut çalışmasının yıllardır yapılmamasının vatandaşları mağdur ettiğini ifade eden Erat, “Belediye Aydınlar Mahallesini kentsel dönüşüme alınca ve evleri istimlak edince tapusu olanlara Göllüce'den konutlar vermiş ancak tapusu olmayanlara da Gaziantepin dışında arsa tahsis edilmiş. Fakat arsanın verildiği yerin altyapısı yok, mimari projesi yok. Vatandaşlara yıkılacak evleri için verilen para ancak tahsis edilen arsanın temelini atmaya yetecek kadardır. Buranın metrekaresini önce 600 bin liradan daha sonra ise 900 bin liradan istimlak etmişler. Aydınlar Mahallesi İpekyolu üzerinde bulunan bir mahalledir. Mahalledeki arsa alanları ihaleye çıkarılsa minimum metrekaresinin satılacağı fiyat 10-15 milyon civarındadır.
Dolayısıyla 900 bin lira çok küçük ve komik bir rakam gibi kalıyor. Vatandaşa evi için değeri verilmeli.” diye konuştu.
HÜDA PAR’ın belediyeciliğinde “Güvenli Evler, Dirençli Şehirler” sloganıyla depreme karşı güvenli ve dirençli yerleşimlerin oluşturulacağını belirten Erat, “Kentsel dönüşüm için riskli yapıların haritasını
çıkaracağız. Afet riski bulunduğu bilimsel verilerle raporlanan alanlar ve çarpık yapılaşma bölgeleri şehrin modern vizyonuna uygun hale getirileceğiz. Kentsel dönüşüm yaptığımızda vatandaşlarımızın yine kendi mahallesinde yaşamlarını sürdürmeleri gerekir. Bunun için de yerinde dönüşüm yapacağız.
İnşallah Aydınlar Mahallesi’ndeki vatandaşlarımızın sorununu biz çözeceğiz. Vatandaşlarımıza en kısa sürede konutlarını teslim edeceğiz. Evlerini değerinde istimlak edeceğiz. Belediyeler asla ticarethane değildir. Belediyeler hizmet kurumlarıdır, belediye başkanlığı ise bir hizmet makamıdır. Dolayısıyla belediye bu insanların haklarını gözetmek zorundadır.” şeklinde konuştu.
Mahalle sakinleri, HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Nakşi Erat’a ziyaretlerinden ve sorunları ile ilgilendiklerinden dolayı teşekkür ettiler. Mahallelerinde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarının yarım bırakılmasından dolayı 5 yıldan beri mağdur olduklarını belirten mahalle sakinleri, sorunlarının giderilmesini istediler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.