Hava Durumu

Milletvekili Demir'den Nizip Çayı İçin Soru Önergesi

HÜDA PAR Gaziantep Milletvekili Şehzade Demir, Nizip Çayı’nın ıslahı ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanının yazılı cevaplaması üzerine Meclis Başkanlığına soru önergesi sundu.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2024 11:57
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2024 11:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
Milletvekili Demir'den Nizip Çayı İçin Soru Önergesi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanının yazılı cevaplaması üzerine sunduğu soru önergesinde Demir, Nizip Çayı’na bırakılan evsel ve kimyasal atıklar nedeniyle çayın etrafında ikamet eden vatandaşların sağlık sorunları yaşadıklarını belirterek, konuyla ilgili Bakanlığın önlemlerini sordu.
Demir'in sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:
"Nizip çayına bırakılan evsel atıklar ve kimyasal atıklar nedeniyle çayın etrafındaki köylerde yaşayan insanlar ciddi sağlık ve çevresel sorunlar yaşanmaktadır. Çayın etrafında yaşayan insanlar, çayın yaydığı kötü koku ve artan kanser vakaları nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu durum ayrıca tarım arazilerinin zarar görmesine, yabani ve evcil hayvanların telef olmasına neden olmaktadır. Nizip Çayı'nın ıslah edilmesi amacıyla Nizip İleri Biyolojik Ata Su Arıtma Tesisi Projesi başlatılmış, ancak projenin 2023 yılı başında tamamlanacağı vaat edilmesine rağmen henüz tamamlanmamıştır. Bu durum bölgede yaşayan vatandaşlarımızın çokça şikayetlerine konu olsa da bu soruna yönelik herhangi bir çözüm geliştirilmemiştir. Nizip Çayı'nın ıslah edilmesi, bölge halkının sağlığının korunması ve çevresel olumsuzlukların önlenmesi bağlamında ciddi bir sorun olarak varlığını sürdürüyor." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.