Hava Durumu

TBMM Genel Kurulu Toplandı

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 22:54
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 22:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
TBMM Genel Kurulu Toplandı

Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

İYİ Parti Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz, "Mersin'in sorunları", DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, "Kayıplar Haftası", AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, "Afyonkarahisar Gastronomisi, Kültürü ve Turizmi" hakkında gündem dışı konuştu.

İYİ Parti'li Kocamaz, Türkiye'de yetiştirilen birçok ürünün başka ülkelerden ithal edilmesinin, Türk çiftçisine büyük bir darbe olduğunu belirterek, "Hükümet, izlemiş olduğu yanlışların politikalarını terk ederek, ithalat yerine Türk çiftçisine yeterli destek vererek, üretimi artırmaya mecburdur. Mersin'de ve Çukurova'da bütün çiftçiler kan ağlamaktadır. Çiftçilerin borcunu ödeme boyutunu aşmasına rağmen her yıl büyük bir umutla üretmeye devam etmektedir." dedi.

Kocamaz, kayısı ve narenciye üreticilerinin de büyük zarara uğradığını dile getirerek, bu üreticilerin ürettikleri ürünün çok düşük fiyatlarla satıldığını söyledi. Buğday taban fiyatlarının da açıklanmadığını anımsatan Kocamaz, açıklanan çay fiyatlarının ise üreticisinin umudunu kırdığını vurguladı.

DEM Parti'li Eren ise Türkiye tarihinin faali meçhuller ve adalet arayışlarının tarihi olduğunu öne sürdü. 1995 yılından itibaren Türkiye'de her yıl 17-31 Mayıs tarihlerinin kayıplar haftası olarak anıldığını hatırlatan Eren, "Aradan geçen 29 yıla rağmen ne kaybedilenler bulundu ne soruşturmalar açıldı ne de adalet sağlandı. Adalet deli gömleği gibi giydirildi. Hakikat komisyonlarının kurulmadığı, geçmişle yüzleşmenin gerçekleştirilmediği bir yerde adaletten, demokrasiden, insan haklarından söz etmek mümkün değildir." diye konuştu.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Yurdunuseven de Anadolu'nun önemli kavşak noktalarından biri olan Afyonkarahisar'ın, tarihin, kültürün, termal turizmin, mermerin ve lezzetin başkenti konumunda bulunduğuna dikkati çekerek, "Ankara, İstanbul, İzmir, Konya gibi önemli kentleri birbirine bağlayan Afyonkarahisar'dan yaklaşık yılda 12 milyon araç geçmektedir. Kurtuluş Savaşımızın simgesi kentlerimizden biri Afyonkarahisar büyük zafere de ev sahipliği yapmıştır." ifadesini kullandı.

Türkiye'de termal denilince de akla ilk gelen illerden birinin Afyonkarahisar olduğunu dile getiren Yurdunuseven, Afyonkarahisar'ın aynı zamanda gastronomi alanında da zengin bir kültüre sahip olduğunu aktardı.

Grup önerileri 

TBMM Genel Kurulunda CHP, DEM Parti, İYİ Parti ve Saadet Partisinin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda Saadet Partisinin "Siyasi ahlak yasası", İYİ Partinin "Araç muayene ücretleri", DEM Parti'nin "Taksim Gezi Parkı olayları" ve CHP'nin "Dijital platform çalışanları ve kuryelerin sorunları"na ilişkin grup önerileri ayrı ayrı görüşüldü.

Partisinin grup önerisi üzerine konuşan Saadet Partisi Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, emeklilerin açlık sınırı altında bir maaşla geçindiğini, "ülkenin üzerinde kara bulutların gezdiğini" söyleyerek, "Peki ne gitti de bu kara bulutlar geldi? Ne oldu da çarşımızdan, pazarımızdan bereket gitti? İnancımız bize 'bir yerde haksız kazanç varsa orada bereket olmaz' diyor. Siyasette ahlak olursa ticarette, eğitimde, sağlıkta, çarşıda, pazarda, sokakta da olur. Siyasette ahlak olmazsa siyasi yozlaşma, toplumun her katmanına sirayet eder. Ahlaksızlık adeta meşruiyet kazanır." diye konuştu.

Ün, siyasi ahlak yasasının bir an önce çıkartılmasını istedi.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Cüneyt Yüksel, adaletli ve faziletli bir toplum için ahlakın ön koşul olduğunu söyledi.

Devleti oluşturan tüm erklerin ahlak kurallarına uymasının gerekli olduğuna dikkati çeken Yüksel, temiz siyaset, dürüst bürokrasi ve demokratik toplum idealinin ancak bu kurallara bağlılıkla gerçekleşebileceğini belirtti.

Türkiye'de siyasette etik ve ahlakla ilgili düzenlemelerin genel çerçevesinin Anayasa ile çizildiğini aktaran Yüksel, "AK Parti iktidarları sonrasında ülkemizde siyaset ve siyasi anlayış anlamında bir dönüşüm yaşanmıştır. Buna göre Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu, Kamu Görevleri Etik Kurulu Kurulması Hakkındaki Kanunu'nu kabul ederek uygulamaya koyduk. Bu düzenlemeler partimizin şeffaflık ve etik kuralları konusundaki hassasiyetini belirli şekilde göstermektedir." diye konuştu.

Partisinin grup önerisi üzerine konuşan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın, Türkiye'de araç muayene şirketi TÜVTÜRK'ün tekel konumda olduğunu ve rekabet zahmetine bile katlanmadığını savundu.

Vatandaşların bu tekelci anlayışın insafına bırakıldığını dile getiren Yavuz, "İnsanlarımızın mağduriyeti artıyor. Araç muayenesi için randevu almak bile çile haline geldi ve vatandaşlar zamanlarının büyük kısmını harcamak zorunda kalıyor. Zaman ve para israfı yaşanıyor. Muayene ücretlerini kredi kartı ile ödeyenlerden yüzde 3 oranında komisyon alıyorlar. Uygulanan işlem ise sadece 15 dakika sürüyor ve bir silecek bile değiştirilmiyor." ifadelerini kullandı.

DEM Parti Antalya Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç da partisinin grup önerisi üzerine yaptığı konuşmada Gezi olaylarını hatırlatarak iktidarın o dönemde elindeki kolluk kuvvetleriyle göstericilere ağır bir saldırı gerçekleştirdiğini savundu.

Görüşmeler sırasında sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan AK Parti Ankara Milletvekili Osman Gökçek, Gezi Parkı eylemlerinin terör eylemleri olduğunu, bu eylemler sırasında Mustafa Kemal Atatürk ile terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarını yan yana asanların bugün özgürlüklerden bahsettiğini söyledi.

Gezi'deki taleplerden birinin İstanbul'a yeni havalimanı yapılmaması olduğuna işaret eden Gökçek, "Şu anda İstanbul Havalimanı Avrupa'da 1., dünyada 7. havalimanı durumuna gelmiştir. Bunu istemeyenler, yurt dışının taşeronluğunu yapanlardır. Milletin oyuyla gelmiş olan kişilere darbe yapmaya kalktınız. Ama millet iradesini ortaya koymuş, terör eylemlerini yapanları bir köşeye atmıştır." dedi.

CHP'li Demir, kürsüde motokurye kıyafeti giydi, kask taktı

Partisinin grup önerisi üzerine konuşan CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, motokurye kazalarından örnekler verdi.

Üniversiteden yeni mezun olan bir motokuryenin kaza sonucu hayatını kaybettiğini dile getiren Demir, "Üniversitenin yeni mezunu bir genç kuryelik yapıyor. Neden? Çünkü iş bulamıyor. Çözümü kurye olmakla buluyor ve çaresizliğinin bedelini ise canıyla ödüyor. İnsan kanı bu kadar ucuz mu?" diye konuştu.

Demir, Türkiye'de motosikletli kuryelerin sayısının bir milyona yaklaştığını, sosyal hakları ve iş güvenlikleri ile ilgili düzenlemelerin yeterli olmadığını kaydetti.

Demir, konuşmasının ardından motokurye kıyafetini giydi, kask taktı.

Ayrı ayrı yapılan yoklamalarda CHP, DEM Parti, İYİ Parti ve Saadet Partisinin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

Daha sonra kabul edilen Danışma Kurulunun kararıyla bazı uluslararası sözleşmelerin uygun bulunduğuna dair kanun tekliflerinin görüşmelerine geçildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.