Mehmet ANKAY
Köşe Yazarı
Mehmet ANKAY
 

HANGİ İSLAM ANLAYIŞI?

  Hani son dönemde Arap hayranlığımız, tavan yaptı ya… Hani İslamiyeti, Müslümanlığı, Araplardan öğreniyoruz… Hatta Arap ülkelerindeki üniversitelerde İslamiyet üzerine eğitim alıp, ülkemize dönenleri baş üstünde tutuyor, onların söylediği İslamiyet’i yaşamaya çalışıyoruz. Ne yazık ki okumak yerine, birilerinin söylediği İslamiyet’i yaşamak daha kolay geliyor bize. El Ehzer’lerde eğitim almış, kendilerini ilim adamı olarak niteleyen isimlerin söylediklerine bir bakın, sonra da Suudi Arabistan’daki uygulamalara… Mesela Suudi Arabistan’da tarikatlar yok. Ama nedense orada eğitim görüp, burada Müslümanlık üzerine kelam edenlerin neredeyse hepsi bir tarikat, cemaat üyesi. Hatta kendileri bir cemaat kurmuşlar. Şimdi Arabistan mı yanlış yapıyor, yoksa bizimkilere başka bir dini mi öğretiyorlar? Bunu irdelemenin bize bir faydası da yok aslında. Tek yapmamız gereken okumak. Kuran’ı kendi akıl süzgecimizden geçirerek okumak… ** Suudi Arabistan’daki İslam ile ilgili bir değerlendirme yazısını paylaşayım sizinle.  Bizdeki ve Suudi Arabistan’daki İslam’ı düşündürecek size… Suudi Arabistan'da 4 yıl görev yapan Basın-Yayın ve Enformasyon eski Genel Müdürü Cemil Ünlütürk yazmış. SUUDİ ARABİSTAN’da İSLAM        1-Suudi Arabistan'da türbe, yatır yoktur, yasaktır. Bunlar olmayınca doğal olarak ziyaretleri de yoktur. Böyle davranışlar gericilik, cahiliye devrinden kalma putperestlik sayılır.        2-Suudi Arabistan'da peygamberimize ait olduğu söylenen “Sakal-ı Şerif, Hırka-i Şerif” gibi ziyaretler de yoktur. Böyle davranışlar gericilik ve şirk sayılır.        3-Suudi Arabistan'da imam, müezzin gibi din görevlileri, ülkemizdeki gibi devlet memuru değillerdir, devlet bütçesinden bu kişilere maaş ödenmez. Allah için yapılan görevin karşılığında para almak ayıp sayılır ve yasaktır, para alan imamların arkasında namaz kılınmaz.        4-Suudi Arabistan'da biri çıkıp da 'medyum' olduğunu iddia ederse kellesi hemen gider.        5-Suudi Arabistan'da Nakşilik, Nurculuk, Fethullahçılık tarikatlar yoktur, onların şeyhleri de, müritleri de, cemaatleri de yoktur. Tarikat şeyhleri, müritleri televizyonlara kanaat önderi olarak çıkmaya kalkarsa hemen kelleleri alınır.        6-Suudi Arabistan'da Kız İmam Hatip Lisesi yoktur. Bu komik bulunur, çünkü İslamiyet’te kadından imam olmaz.        7- Suudi Arabistan’da camilerin altında ticarethane açmak İslam’ı ticarete alet etmek olarak görülür ve izin verilmez.        8- Suudi Arabistan camilerinde; derneklerin, kişilerin para toplaması yasaktır. Buna yeltenenlerin mahkeme kararına gerek olmadan elleri kesilir.         Elbette size bir şeriat ülkesinin övgüsünü yapmadım.         Bir şeriat ülkesinde bile yasaklanan bazı şeylerin ülkemizde serbestçe nasıl uygulandığını hatırlatmak, güzel dinimizin nasıl sömürüldüğünü vurgulamak istedim.
Ekleme Tarihi: 09 Haziran 2022 - Perşembe

HANGİ İSLAM ANLAYIŞI?

 

Hani son dönemde Arap hayranlığımız, tavan yaptı ya… Hani İslamiyeti, Müslümanlığı, Araplardan öğreniyoruz…

Hatta Arap ülkelerindeki üniversitelerde İslamiyet üzerine eğitim alıp, ülkemize dönenleri baş üstünde tutuyor, onların söylediği İslamiyet’i yaşamaya çalışıyoruz.

Ne yazık ki okumak yerine, birilerinin söylediği İslamiyet’i yaşamak daha kolay geliyor bize.

El Ehzer’lerde eğitim almış, kendilerini ilim adamı olarak niteleyen isimlerin söylediklerine bir bakın, sonra da Suudi Arabistan’daki uygulamalara… Mesela Suudi Arabistan’da tarikatlar yok. Ama nedense orada eğitim görüp, burada Müslümanlık üzerine kelam edenlerin neredeyse hepsi bir tarikat, cemaat üyesi. Hatta kendileri bir cemaat kurmuşlar.

Şimdi Arabistan mı yanlış yapıyor, yoksa bizimkilere başka bir dini mi öğretiyorlar?

Bunu irdelemenin bize bir faydası da yok aslında. Tek yapmamız gereken okumak. Kuran’ı kendi akıl süzgecimizden geçirerek okumak…

**

Suudi Arabistan’daki İslam ile ilgili bir değerlendirme yazısını paylaşayım sizinle.  Bizdeki ve Suudi Arabistan’daki İslam’ı düşündürecek size…

Suudi Arabistan'da 4 yıl görev yapan Basın-Yayın ve Enformasyon eski Genel Müdürü Cemil Ünlütürk yazmış.

SUUDİ ARABİSTAN’da İSLAM

       1-Suudi Arabistan'da türbe, yatır yoktur, yasaktır. Bunlar olmayınca doğal olarak ziyaretleri de yoktur. Böyle davranışlar gericilik, cahiliye devrinden kalma putperestlik sayılır.

       2-Suudi Arabistan'da peygamberimize ait olduğu söylenen “Sakal-ı Şerif, Hırka-i Şerif” gibi ziyaretler de yoktur. Böyle davranışlar gericilik ve şirk sayılır.

       3-Suudi Arabistan'da imam, müezzin gibi din görevlileri, ülkemizdeki gibi devlet memuru değillerdir, devlet bütçesinden bu kişilere maaş ödenmez. Allah için yapılan görevin karşılığında para almak ayıp sayılır ve yasaktır, para alan imamların arkasında namaz kılınmaz.

       4-Suudi Arabistan'da biri çıkıp da 'medyum' olduğunu iddia ederse kellesi hemen gider.

       5-Suudi Arabistan'da Nakşilik, Nurculuk, Fethullahçılık tarikatlar yoktur, onların şeyhleri de, müritleri de, cemaatleri de yoktur. Tarikat şeyhleri, müritleri televizyonlara kanaat önderi olarak çıkmaya kalkarsa hemen kelleleri alınır.

       6-Suudi Arabistan'da Kız İmam Hatip Lisesi yoktur. Bu komik bulunur, çünkü İslamiyet’te kadından imam olmaz.

       7- Suudi Arabistan’da camilerin altında ticarethane açmak İslam’ı ticarete alet etmek olarak görülür ve izin verilmez.

       8- Suudi Arabistan camilerinde; derneklerin, kişilerin para toplaması yasaktır. Buna yeltenenlerin mahkeme kararına gerek olmadan elleri kesilir.

        Elbette size bir şeriat ülkesinin övgüsünü yapmadım.

        Bir şeriat ülkesinde bile yasaklanan bazı şeylerin ülkemizde serbestçe nasıl uygulandığını hatırlatmak, güzel dinimizin nasıl sömürüldüğünü vurgulamak istedim.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (2)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteekspres.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Antepli Murat
(01.08.2022 23:27 - #327)
Kalemine sağlık kardeş
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteekspres.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Antepli Murat
(01.08.2022 23:27 - #328)
Kalemine sağlık kardeş
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteekspres.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.