Hava Durumu

2023 YKS Ek Yerleştirme Tarihleri 

2023- YKS yerleştirme sonuçları açıklandı. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 2023-YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanması ardından gözler ek tercih sürecine çevrildi. 

Haber Giriş Tarihi: 08.09.2023 13:59
Haber Güncellenme Tarihi: 08.09.2023 13:59
https://www.gazeteekspres.com/
2023 YKS Ek Yerleştirme Tarihleri 

2023- YKS yerleştirme sonuçları açıklandı. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 2023-YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanması ardından gözler ek tercih sürecine çevrildi. 
 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2023-YKS) sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2023-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlandı. Tercihleri doğrultusunda herhangi bir yüksek öğrenim programına yerleşemeyen adaylar, ÖSYM’nin ek tercih sürecine odaklandı. Üniversiteye ilk tercihlerinde yerleşemeyen öğrenciler ek yerleştirme fırsatı bulacak. Genel yerleştirmede başarı sıraları, ek yerleştirmede ise puan değerlendirmesine göre yapılacak. Ek yerleştirme, adayların yerleştirme puanlarına ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayar ortamından yapılıyor.  Ek tercih yapacak öğrenciler tercihlerini istek sıralarına göre oluşturabilir. Ek yerleştirmede kontenjanlar üniversitelerde ilk kayıt işlemleri sona erdikten sonra açıklanacak. 
YKS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında, elektronik kayıtlar ise 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak. Ek tercihlerin de kayıt işlemlerinin ardından başlanması bekleniyor.
EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?
Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek.
Yükseköğretim programlarının 2023-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak. Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak. 
YKS EK TERCİH ÜCRETİ NE KADAR? 
Ek yerleştirme için tercih yapacak öğrencilerin ek tercih ücretlerini zamanında yatırmaları zorunlu olacaktır.Ücreti yatırmayan öğrencilerin tercihleri kabul edilmeyecektir. Ek tercih ücreti 50.00 TL olan adaylar için ücretler tekrar iade edilmeyecektir. 14 Ocak 2019 tarihinde alınan karar ile şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ve çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.