Hava Durumu

GAÜN’de Meme Kanseri Farkındalığı İçin Etkinlik Düzenlendi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Kök Hücre Topluluğu tarafından hazırlanan, konuşmacılığını GAÜN Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Öğretim Üyesi Dr. Alper Aytekin yaptığı  "Meme Kanseri Atölyesi" etkinliği GAÜN Tıp Fakültesi Dekanlığı amfisinde gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 25.10.2023 16:23
Haber Güncellenme Tarihi: 25.10.2023 16:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
GAÜN’de Meme Kanseri Farkındalığı İçin Etkinlik Düzenlendi

Meme kanseri ile ilgili farkındalık oluşturmak ve toplumu bilgilendirmek için bu etkinliği düzenlediklerini ifade eden GAÜN Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Öğretim Üyesi Dr. Alper Aytekin şunları söyledi:  İçinde bulunduğumuz ekim ayı Dünya Sağlık Örgütü tarafından Meme Kanseri Farkındalık Ayı olarak kabul ediliyor. Meme kanseri vakaları son yıllarda kanser türleri arasında ilk sıralarda yer almakta, istatistiki veriler her sekiz kadından birinin meme kanseri açısından risk taşıdığını gösteriyor, bu çok önemli”
Konuşmasının devamında ülkemizde meme kanseri konusunda yapılan çalışmalara değinen Dr. Alper Aytekin,  “Sağlık Bakanlığı bünyesinde KETEM, Aile Sağlığı Merkezlerinde kırk yaş üstü her kadın risk grubuna göre yıllık veya iki yılda bir mamografi ve rutin taramalarını yaptırabiliyor. Şüpheli lezyonlarla karşılaşıldığında daha büyük hastanelere yani bizlere sevk ediliyor” diye belirtti.
ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
Meme kanserine karşı ilk teşhisin ve erken tedavinin hayat kurtardığını, bundan dolayı da kadınların evde kendilerini muayene etmeleri gerektiğini belirten Dr. Alper Aytekin, eğer teşhiste gecikme olursa meme kanserinde yine tedavi şansının olduğu ifade etti. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.