Hava Durumu

GAÜN’de Türkiye Yüzyılı Ve Atatürk Konferansı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Atatürkçü Düşünce Topluluğu ile Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu iş birliğinde hazırlanan ve konuşmacılığını GAÜN Öğretim Üyesi Doç Dr. Yunus Emre Tansü'nün yaptığı, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılında Türkiye Yüzyılı ve Atatürk''  konulu konferans gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2023 14:35
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2023 14:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
GAÜN’de Türkiye Yüzyılı Ve Atatürk Konferansı

GAÜN Fen Edebiyat Fakültesi Ömer Asım Aksoy Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlik, GAÜN Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Neslihan Erturalın çökertme oyunuyla başladı.

Konferansta Atatürk’ün milli kültürümüzü ve Türk milletini muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma ülküsüne vurgu yapan Doç. Dr. Yunus Emre Tansü,  “Atatürk, ‘Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.’ sözüyle bölgesinde güçlü, dünyada söz sahibi bir ülke olmanın önemine vurgu yapmıştır. Atatürk döneminde olduğu gibi etkin bir Türkiye’nin varlığını sağlamak, Cumhuriyetin ikinci yüz yılına girerken göz önünde bulundurmamız gerek en önemli konudur.” diye konuştu.

Doç Dr. Tansü, “Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini oluşturan "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" ilkesine değinerek, “Bu ilkeyle ülkemizin dünya sahnesinde barışın, huzurun ve karşılıklı anlayışın temsilcisi olduğunu göstermekteyiz. Ulu Önder, komşu ülkelerle olan ilişkilerde, uluslararası sorunlarda "Cihanda Sulh" ilkesini benimseyerek, birçok krizin çözümüne katkıda bulundu. Günümüzde yaşanan krizler ve savaşlar bize bu ilkenin ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Tansü, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Cumhuriyeti, kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği ileri uygarlık yolunda 100. yılını geride bırakırken bizler Cumhuriyetin bekçileri, gençleri olarak her zaman onun izinden gidiyoruz ve Cumhuriyetini ikinci yüzyıla en iyi şekilde taşımaya çalışacağız.”

Etkinliğe GAÜN Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Kütük, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Gaziantep İl Başkanı Emre Koçyiğit, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.