Hava Durumu

YÖKDİL Sona Erdi! Sınav Sonuçları Bekleniyor

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından uygulanan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) 27 Ağustos 2023 tarihinde 81 ildeki 87 sınav merkezinde uygulandı.

Haber Giriş Tarihi: 31.08.2023 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 31.08.2023 16:26
https://www.gazeteekspres.com/
YÖKDİL Sona Erdi! Sınav Sonuçları Bekleniyor

Yabancı dil yeterliliğinin belgelendirildiği YÖKDİL, Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı'nın ilki 5 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilmişti ikincisi ise 27 Ağustos 2023 tarihinde yapıldı. Sınav 10.15’te başladı ve 180 dakika sürdü. 13.15 itibarıyla tüm Sınav merkezlerinde sona eren ve 80 sorudan oluşan sınavda adaylar, İngilizce’de fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde ise sadece sosyal bilimler alanındaki testlerden sorumlu tutuldu. 91 bin 353 adayın başvurduğu sınav için 333 bina, 3 bin 647 salon kullanıldı. Emniyet dahil 11 bin 930 kişi ise sınavda görev aldı. Sonuçlar 12 Eylül’de ÖSYM’nin internet adresinden veya mobil uygulamalarından öğrenilebilecek. 
SORU KİTAPÇIKLARI VE CEVAP ANAHTARLARI YAYIMLANDI
Sınava ait temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarının yüzde 10’unu erişime açıldı. Adaylar, Sınav sorularının tamamına ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle 10 gün süreyle ulaşabilecek.
YÖKDİL NEDİR? NE ZAMAN YAPILIR? 
Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı, ÖSYM tarafından YÖKDİL sınavının  biri ilkbahar biri de sonbahar döneminde olmak üzere yılda iki defa yapılır. Adayların kendi aralarındaki dil becerilerini  belirlemeye yönelik  yabancı dil koşulunu belgelendirmek amacıyla düzenlenen sınavdır. 
YÖKDİL BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 
YÖKDİL başvurusu ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi, ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulaması veya ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla yapılabilir. YÖKDİL Sınav ücreti 185,00 TL'dir. Eğer sınav başvurusu geç başvuru gününde yapılmışsa bu ücret aynı gün %50 artırımlı olarak ödenmektedir. Sınav ücretini yatırmayan adayların başvurusu geçersiz sayılmaktadır.
YÖKDİL'E KİMLER BAŞVURABİLİR?
Yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak isteyen adaylar 
Eğitimini yurt dışında alan ve diploma denkliği almak isteyen kişiler
Üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar
Araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman ve çevirici başvurularında bulunacak adaylar
TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı), DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı), EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) ve doçentlik sınav başvurusunda bulunacak adaylar
YÖKDİL YABANCI DİL KONULARI NELERDİR?
YÖKDİL, sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama sorularından oluşmaktadır. Soru sayısı 80'dir. Cümle tamamlama soruları 11, çeviri soruları 12, paragraf tamamlama soruları 6, anlam bütünlüğünü bozan cümle soruları 6, okuma parçaları 15 sorudan oluşmaktadır. İngilizce sınavı için kullanılan kaynaklar ABD, İngiltere ve Kanada benzeri İngilizce konuşulan ülkelerin kaynaklarıdır. Sınavda İngiliz İngilizcesine ait dil alışkanlıkları izlenmekte olsa da Amerikan İngilizcesi kullanımının daha yaygın olduğu durumlarda adaylara avantaj sağlamak için yaygın olan kullanım tercih edilmektedir.
YÖKDİL PUANI NASIL HESAPLANIR?
YÖKDİL Sınavı’nın cevap kağıtları, ÖSYM tarafından optik okuyucu ile okunmaktadır ve bilgisayar ortamında değerlendirilmektedir. Adayların sadece doğru cevapları değerlendirmeye dahil edilmektedir. Sınav sonrasında iptaline karar verilen soru veya sorular olursa onlar da değerlendirme dışı bırakılmaktadır.
Sınava girmiş olan adayların vermiş olduğu doğru cevapların sayıları toplanmakta ve sınav puanları 100 üzerinden hesaplanmaktadır. Verilen her doğru cevap 1.25 puan değerindedir (1.25 x 80 = 100). 55 puan almak isteyen adayların Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı’nda en az 44 soruya doğru cevap vermesi gerekmektedir. YÖKDİL'de adayların karşısına birden çok soru tipi çıkmaktadır. Bu soru tiplerinin arasında puan değeri açısından fark yoktur. Soruların puanları birbirine eşittir.
YÖKDİL'DE YANLIŞ CEVAPLAR DOĞRULARI GÖTÜRÜR MÜ?
YÖKDİL yani Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı’nda yanlışlar doğruları götürmemektedir. Adayların puanının hesaplanabilmesi için kaç net yapılması gerektiği belirtilmemiştir.
YÖKDİL PUANININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADARDIR? 
YÖKDİL Sınav sonuçları sınavın gerçekleştirildiği tarihten itibaren 5 yıl boyunca geçerlidir.
YÖKDİL PUANI HANGİ ALANLARDA GEÇERLİDİR? 
YÖKDİL, akademik başvurular için YDS ile eşdeğer kabul edilen bir sınavdır. 
⦁    YÖKDİL puanı TUS, DUS ve doçentlik sınav başvurusunda geçerlidir.
⦁    YÖKDİL puanı ile yüksek lisans ve doktora başvurusu yapılabilmektedir.
⦁    YÖKDİL puanı araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman ve çevirici başvurularında geçerlidir
⦁    YÖKDİL puanı üniversitelerde akademik yükseltmelerde gerekli olan dil yeterliliği puanı olarak kullanılabilmektedir.
⦁    Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı'ndan alınan puan yabancı dille eğitim verilen üniversitelerde aranan dil kriterlerinde geçerlidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.