Hava Durumu

Asansörler de ‘kırmızı etiket’ alarmı

Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi ve Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (GASKİ) asansörleri de kırmızı etiket uyarısı aldı.

Haber Giriş Tarihi: 07.11.2023 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 07.11.2023 16:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
Asansörler de ‘kırmızı etiket’ alarmı

İki Hafta içinde yaşanan facialardan sonra 

GASKİ binası asansörlerindeki kırmızı etiketin sosyal medyada paylaşılmasının ardından asansörlerin kapatıldığı bilgisine ulaşıldı.

Aydın’da Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Kız Öğrenci Yurdu’nda 25 Ekim 2023 tarihinde yaşanan asansör faciasında, asansörün düşmesi sonucu bir kız öğrenci hayatını kaybetmişti. Ülke gündeminde uzun süre kalan asansör faciasının ihmal sonucu yaşandığı iddia edildi. Rize’deki KYK yurdunda da asansörün düşmesi sonucu edinilen bilgiye göre KYK yurtlarında ve kamu binalarındaki asansörlerin bakımının ve onarımının aksatıldığı söylendi.

GASKİ VE ABDULKADİR YÜKSEL’E KIRMIZI ETİKET

Gaziantep Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’ndeki asansöre yapıştırılan ve son takip kontrol tarihinin geçtiği görülen kırmızı etiketin yerlerde gezdiği iddia edildi. Asansörün son kontrol tarihinde arızalarının giderilip giderilmediği ise merak konusu oldu. Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (GASKİ) asansörü de kırmızı etiket uyarısı aldı. Yaşanan asansör kazaları sonucu kırmızı etiketi görünce korkan çalışanlar ve vatandaşlar duruma tepki gösterdi. 

KIRMIZI ETİKET NE ANLAMA GELİR?

Asansörlere yapıştırılan kırmızı etiket uzman kontrol mühendislerinin can ve mal güvenliği için uyguladıkları yüksek risk testleri ve incelemelerden sonra en kısa zamanda asansör ile ilgili uygunsuzluklarının giderilmesi gerektiğini belirten ve güvenli olmayan asansörlere yapıştırılan etikettir. Kırmızı etiketin yapıştırıldığı asansörlerde 30 gün içerisinde asansörün onarımının yapılması gereklidir. 

ABDULKADİR YÜKSEL’DE SON TARİH 6 EYLÜLDÜ

Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi asansöründe olduğu iddia edilen kırmızı etiketin üzerinde “Bu asansörün periyodik kontrolü 06.07.2023 tarihinde yapılmıştır. Bu asansörün kullanılması tehlikelidir. Düzeltme süresi 60 gündür. Tespit edilen uygunsuzlukların 60 günde giderilmesi gerekir. Uygunsuzluğu giderilmeyen asansör mühürlenerek kullanımdan menedilir.” ifadeleri yer aldı.  Ayrıca yine etiketin üzerinde yer alan takip kontrol tarihi 06.09.2023 olarak belirtildi. Etikete göre takip kontrol tarihinin geçtiği görülürken asansörün onarılıp onarılmadığı merak konusu oldu.

GASKİ’DE SON ONARIM TARİHİ 2 OCAK 2024

GASKİ binasındaki asansörlerde ise kırmızı etiketin üzerinde “Bu asansörün periyodik kontrolü 02.11.2023 tarihinde yapılmıştır. Bu asansörün kullanılması tehlikelidir. Düzeltme süresi 60 gündür. Tespit edilen uygunsuzlukların 60 günde giderilmesi gerekir. Uygunsuzluğu giderilmeyen asansör mühürlenerek kullanımdan menedilir.” GASKİ asansörlerindeki kırmızı etikette ise takip kontrol tarihi 02.01.2024 olduğu görüldü. GASKİ binasındaki asansörlerdeki kırmızı etiketin sosyal medyada paylaşılmasının ardından asansörlerin kapatıldığı bilgisine ulaşıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.