Hava Durumu

Bu şartlar altında ev sahibi olmak zor

Kamu Müteahhitleri ve İş İnsanları Derneği (KAMİAD) Genel Başkanı Ali Adıgüzel, inşaat sektöründe yaşanan maliyet krizine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 06.09.2023 16:50
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2023 16:55
https://www.gazeteekspres.com/
Bu şartlar altında ev sahibi olmak zor

Pandemi öncesi başlayan ve 3 yıldır devam eden maliyet artışları nedeniyle hem vatandaşın hem de müteahhitlerin zor durumda olduğunu kaydeden Adıgüzel, Orta ve dar gelirli vatandaşların bu şartlar altında ev sahibi olabilmesinin imkansız olduğunu söyledi.

KAMİAD Genel Başkanı Ali Adıgüzel, İnşaat sektöründe yaşanan maliyet artışlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Adıgüzel, ‘’Pandemi öncesinde emtia fiyatlarının aşırı derecede yükselmesi, pandemi ile birlikte tedarik zincirinin bozulması ve döviz kurundaki aşırı hareketlenme sebebiyle inşaat maliyetleri hiç olmadığı kadar yükseldi. Bu da özellikle dar ve orta gelir kesimindeki vatandaşların ev sahibi olabilmesini imkansız bir hale gelmesine neden oldu.’’

FİRMALAR YASAKLI KONUMA DÜŞTÜ

Kamu ihalelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Adıgüzel, ‘’Hatta şu anda devlet eliyle yapılan kentsel dönüşüm ihalelerinde, yüklenici firma bulunamadığı ve ihalelerin iptal edildiği görülüyor. Bu da son 3 yılda yapı malzemelerindeki artış sonrası yüklenici firmaların işlerini yarım bırakması, teminatını yakması ve hatta yasaklı duruma düşmesinden kaynaklanıyor.’’

SİCİL AFFI ÖNERİSİ

Yasaklı konumda bulunan yüklenici firmalar için sicil affı talebinde bulunduklarını söyleyen Adıgüzel, ‘’Derneğimiz tarafından hazırlanan rapor ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından son 3 yılda yaşanan maliyet artışlarına dayanamayarak yasaklı konuma düşen yüklenici firmalar için sicil affı getirilmesi yönünde talepte bulunduk. Bunun sağlanması ile deprem sonrası ortaya çıkan konut açığının kapanması ivedilikle sağlanabilir’’ dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.