Hava Durumu

"Toplu Sözleşme'nin bayrama yetişmesi zor görünüyor"

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) Genel Başkanı Mahmut Arslan ile Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü Görüşmeleri'ne ilişkin düzenledikleri ortak basın toplantısında, "Şimdi bu hafta bitti, gelecek haftada önümüzde 3 gün var, hemen arkasından bayram. Yani sözleşmenin bayrama kadar yetişmesi çok zor gözüküyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2023 17:14
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2023 17:14
https://www.gazeteekspres.com/
"Toplu Sözleşme'nin bayrama yetişmesi zor görünüyor"


Türk-İş genel başkanı Atalay, 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerden dolayı Toplu İş Sözleşmesi görüşme sürecinin yaklaşık 30-35 gün uzadığını, ardından ise görüşmelere 3 haftadır devam ettiklerini belirterek, "Sözleşmede sosyal haklarla ilgili her sendikanın ortak bir talebi şurada aşağı yukarı 13 maddede yer aldı. Bunu da hükümete teslim ettik. Geçen hafta da ilk defa hükümet bize yüzde 30’luk refah payı, 11 bin 500 lira da taban ücreti olarak tekliflerini sundular. Biz de hem kendi adıma hem de Mahmut Bey adına bu teklifin bu taleplerimizi karşılamadığını kendilerini ifade ettik" diye konuştu.
"Talebimiz Mayıs ayında 700 bin kamu işçisinin zamlı maaşını alması"
Sözleşme sürecinin bir an evvel bitmesinin ve kamu personelinin zamlı maaşlarını almalarını arzu ettiklerini söyleyen Atalay, "Bu benim yaklaşık 11 sözleşmemem. Ben geçmişte insanların sözleşeme görüşmelerinin böyle bir an evvel bitmesi yönünde bir taleplerini görmüyordum ama ekonomik şartlar ekonomik sıkıntı problem çerçevesinde, insanlarda ‘sözleşme bir an evvel bitsin de ücretim alayım’ düşüncesi var. Bu haklı ve doğru bir düşünce. Geçen hafta Sayın Bakan'a da, ondan evvel Sayın Cumhurbaşkanı'na da ayın 9’unda gittiğimizde ifade ettik. Arzu ettiğimiz rakamlar olursa bir an evvel bu işi bitirelim dedik. Hak-İş’in de bizim de talebimiz, bu ay geçti, bordrolar yapıldı ama bir sonraki ay 700 bin kamu işçisinin zamlı maaşını alması. Bunu 10-15 gün içinde bitirmek durumundayız. Fakat arzu ettiğimiz rakam olmuyorsa yani isterse 6 ay sürsün mesele değil. Eğer arzu ettiğiniz rakamı bulursak biz bunu bağlarız biz bununla ilgili masa başında anlaşırız, buna imza atarız. Arzu ettiğimiz rakam olmazsa hani bunun bağlamanın anlaşmanın da bir anlamı yok" ifadelerini kullandı.
"Sözleşmenin bayrama kadar yetişmesi çok zor gözüküyor"
Atalay, sözleşmenin Ramazan Bayramı'na yetişmesinin çok zor olduğunu da sözlerine ekleyerek, "Şimdi bu hafta bitti, gelecek hafta da önümüzde 3 gün var, hemen arkasından bayram. Yani sözleşmenin bayrama kadar yetişmesi çok zor gözüküyor. Ama 1 Mayıs'a kadar bağladık bağladık, 1 Mayıs'a kadar bağlayamazsak biz bunu bir daha bağlayamayız. Yani 1 Mayıs dediğim en azından ayın 28’ne, 29’una kadar, burada yaklaşık 2 hafta gibi bir zaman var. Çünkü Mayıs ayı zamlı ücrete yetişmesi açısından biz bunu bağlamak durumundayız. Milletin toplumun arkadaşlarımızın sabırsızlığı şu; bir an evvel mesela hallolsun ilk maaşta bunu alalım. Tabii bu ilk maaşı almanın şartı da şu, bizim talep ettiğimizi yakın bir ücret talebi getirmesi lazım Sayın Bakan'ın. Bununla ilgili kendisine geçen hafta ifade ettik. Verdikleri borçsuz 11 bin 500. Biz yukarıda 15 bin demiştik. Arkadaşlarımız yukarısında yüzde 45 refah payı yazdı. Yani onların verdiği ile bizim talebimiz arasında bayağı bir fark var. O farkın kapanması lazım" açıklamasında bulundu.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.