Hava Durumu

Valilikten Depremzede Yardımları Açıklaması 

Gaziantep valiliği sosyal medyada yayılan ve bazı ulusal kanallarda konu edilen depremzedelere gönderilen yardımların seçimde dağıtıldığı iddiası üzerine açıklama yaptı. Rakamkarla yapılan yardımları anlatan açıklamada iddialar yalanlandı.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2023 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2023 10:30
https://www.gazeteekspres.com/
Valilikten Depremzede Yardımları Açıklaması 

Bazı Basın ve sosyal medya mecralarında depremzede vatandaşlarımıza gönderilen yardımların depolarda saklandığı ve seçim rüşveti olarak depremzede olmayanlara dağıtıldığı şeklinde ithamlara yer verilmesi üzerine açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur. 

İlimizde faaliyet gösteren firmalar ve hayırsever iş adamlarımız tarafından kendi işletmelerinde üretilen veya temin edilen muhtelif ürünler ile çeşitli kuruluşlar tarafından temin edilerek bağışlanan ayni yardımlar Pandemi Döneminden beri Sosyal Yardımlaşma Vakıflarımız tarafından toplanarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. 

Bununla birlikte İlimiz genelinde 42.000 ağır hasarlı ev ve 151.225 depremzede bulunmaktadır. Bu depremzedelerden barınma sorunu olanlar konteynerkent ve çadırkentlerde yaşamakta, bir kısmı da şehir merkezinde ve diğer ilçelerimizde devletimiz tarafından kira gideri karşılanan evlerde ikamet etmektedir.   

Sosyal medyada ve bazı basın organlarında gösterilen videolar ve fotoğraflarda görülen Sosyal Yardımlaşma Vakıf personelimiz tarafından Gaziantep şehir merkezinde yapılan yardım dağıtımları Gaziantepli Hayırsever iş adamlarımız ve kuruluşlar tarafından vatandaşlarımıza dağıtılması amacıyla kabul edilen yardım malzemeleridir. Bu yardım malzemeleri hem Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına kayıtlı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza hem de konteynerkent ve çadırkentlerde kalmayan ama depremzede olan vatandaşlarımıza dağıtılmaktadır. 

6 Şubat-19 Mayıs 2023 tarihleri arasında Nurdağı ve İslâhiye ilçelerimiz başta olmak üzere depremzede vatandaşlarımız için İlimiz genelindeki 11 depodan dağıtılan ayni yardım miktarı 7.126.442 adettir ve hepsi kayıt altındadır. 

Değişen şartlara ve mevsimlere göre konteyner ve çadırkentlerde kalan depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçları da devletimiz tarafından ivedi olarak temin edilip sosyal marketlerimiz aracılığıyla kendilerine zaten ulaştırılmaktadır. Bu minvalde söz konusu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.