Hekimler isyan etti...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hekimler isyan etti...
Gaziantep-Kilis Tabip Odası Gaziantep Üniversitesi Acili önünde basın açıklaması yaptı. Covid-19 hastalığının acilen meslek hastalığı olarak kabul edilmesi gerektiği vurgulandı.

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, “Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı tarafından açıklanan verilere göre Covid-19 hastası sağlık çalışanı sayısı 40 bini geçmiştir. Bu sayının sadece semptom gösteren sağlıkçıların mı, yoksa semptom göstersin veya göstermesin PCR ve BT ile tanı konan tüm sağlıkçıların sayısı mı, ne yazık ki bilmiyoruz. Ancak, hala enfekte oluyor, hastalanıyor, malul kalıyor ve ölüyoruz. Emeğimizin karşılığını, özlük hakkımızın gereği olarak Covid-19 ateşinin bizi yakması halinde bunun belgelenmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Çok kıymetli bir değerimizi daha kaybettik

“Covid-19 salgınının başlangıcından bugüne, bize bildirilen 50’si hekim olmak üzere 110 sağlık emekçisini kaybettiğimizi üzüntüyle açıklıyoruz” diyen Tarla, “Son bir haftada kaybettiğimiz meslektaşlarımızın sayısı 7. Bir haftada 7 hekim,  son olarak iki gün önce çok değerli Aydın Tabip Odası Başkanı meslektaşımız Op. Dr. Esat Ülkü gibi yeri kolay kolay doldurulamayacak çok kıymetli bir değerimizi daha kaybettik. Acımız sonsuz” dedi.

Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edildi

Başladığı ilk günden itibaren Covid-19 salgınının ilk karşılayıcılarının sağlık çalışanları olduğunu anlatan Tarla,  “Bu nedenledir ki birçok ülkede sağlık çalışanlarının toplumun diğer kesimlerine göre 4-5 kat daha fazla Covid-19 ile hastalandığı, hatta ülkemizde olduğu gibi bazı ülkelerde de 10 kattan fazla hastalanma riski taşıdıkları saptanmıştır.  Bunun için ‘Covid-19, sağlık çalışanları için milenyumun ilk meslek hastalığıdır’ tanımlamaları yapılmıştır. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve birçok Uluslararası örgüt, COVID-19 hastalığının meslek hastalığı olarak kabul edilmesi yönünde açıklama yapmıştır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da henüz salgınının başlangıcında bu yönde değerlendirmeler yapılmış; sağlık çalışanlarının korunmasına yönelik önlemlerin alınması için ülkelere uyarılarda bulunulmuştur. İtalya, Almanya, Belçika, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika ve Malezya dâhil 130’a yakın ülke tarafından Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edildi” açıklamasını yaptı.

Dünyadaki birçok ülke Covid-19’u meslek hastalığı olarak kabul etti

Başkan Tarla, “Dünyadaki birçok ülke Covid-19’u meslek hastalığı olarak kabul ederken maalesef ülkemizde halen resmi olarak Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmemiştir.  Oysa Dünya Sağlık Örgütü’nün belirttiği üzere; sağlık hizmeti nedeniyle COVİD-19 enfeksiyonu geçiren bir sağlık çalışanının zararının tazmini, rehabilitasyonu ve tedavisinin sağlanması sağlık çalışanının haklarındandır. 6331 sayılı kanunumuzda da tanımlandığı üzere sağlık çalışanlarının Covid-19 hastalığı ‘Mesleki risklere maruziyet sonucu ortaya çıkan hastalık” ifadelerine yer verdi.

Mağduriyetlerin giderilmesi ve zararların tazmin edilmesinin önü açılmalı

Yasalarımızda meslek hastalıklarının bildirim ve kaydının birincil yükümlülüğünün Sağlık Bakanlığı olduğunu açıklayan Tarla, “Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından kayıtlarında olan Covid-19 hastası sağlık çalışanlarının sayıları günbegün açıklanmalı ve bunlar otomatikman meslek hastalığı statüsüne alınmalıdır. Bu kayıt ve bildirimin doğrudan SGK için bir ‘İlliyet bağı’ delili oluşturduğu konusunda mevzuatımızda gerekli değişiklikler ivedilikle yapılmalıdır. Böylece Covid-19 pandemisi ile mücadele sırasında vefat eden veya hastalanarak mağduriyet yaşayan sağlık çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi ve zararlarının tazmin edilmesinin önü açılmalı” çağrısı yaptı.

Mağduriyeti olan meslektaşlarımızın yanındayız

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Covid-19 pandemisi bizi çalışamayacak derecede yaktığında, bizlerde hasar bıraktığında, sağlığımızın olmazsa olmaz sosyal belirleyicisi olan yaşamımızı idame ettirme sosyal güvencesi istiyoruz. Covid-19 pandemisi bizi öldürdüğünde, yaşamımıza mal olduğunda geride bıraktıklarımızın meslektaşlarımızın, sosyal sürdürülebilirliklerinin devam edebilmesini istiyoruz, dünyanın her tarafında verilen bu özlük hakkının ülkemizde de yasalaşmasının güvencesini istiyoruz. Türk Tabipleri Birliği olarak pandemi süresince kaybettiğimiz sağlık çalışanlarımız ve onların yakınları ile birlikte Covid-19 hastalığına yakalanarak mağduriyeti olan meslektaşlarımızın yanındayız. Covid-19’un ülkemizde de biz sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak tanınmasının ve bu konuda ivedilikle gerekli kararların alınmasının artık aciliyet arz eden bir zorunluluk olduğunu kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

Kaynak:HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Taziyeden dönen aile kaza yaptıÖnceki Haber

Taziyeden dönen aile kaza yaptı

Fadıloğlu 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutladıSonraki Haber

Fadıloğlu 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!