Hava Durumu

12 saatte sağlığına kavuştu

Dr. Ovayolu: “Kanama sorunu olan hasta izsiz cerrahi ile 12 saatte sağlığına kavuştu”

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2023 11:53
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2023 14:37
https://www.gazeteekspres.com/
12 saatte sağlığına kavuştu

Kanama sorunu nedeniyle rahim ve yumurtalıklarının alınması gereken 52 yaşındaki Nemide Çetin, Liv Hospital Gaziantep Hastanesi’nde VNotes (izsiz cerrahi) yöntemi ile vajinal laparoskopi yapılarak sağlığına kavuştu. Ameliyattan 6 saat sonra tek başına rahatça yürüyebilen hasta, komplikasyonsuz iyileşmenin ardından ameliyattan 12 saat sonra taburcu edildi.

Sürekli olarak kanama şikâyeti olan 52 yaşındaki Nemide Çetin, gittiği merkezde kendisine rahim ve yumurtalıklarının alınması gerektiği, ancak kilolarından dolayı vajinal ameliyatın yapılamayacağı, açık ve laparoskopik operasyonların da çok riskli olabileceği söylenince son çare olarak Liv Hospital Gaziantep’e başvurdu.

“6 saat sonra tek başına yürüdü”

Süreç hakkında bilgi veren Liv Hospital Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali Ovayolu, hastanın geldiğinde uzun süredir bir kanamasının olduğunu ve hâlâ devam ettiğini belirterek, yaptıkları tahlil ve tetkikler sonucunda hastanın rahim ve yumurtalıklarını vNotes yöntemiyle vajinadan girerek almaya karar verdiklerini söyledi.

Doç. Dr. Ali Ovayolu, “Nemide Çetin’nin açık ameliyatla yara ve iyileşme problemleri çekeceğini, laparoskopide ise kilolarından dolayı teknik sorunlar yaşanabileceğini göz önünde bulundurarak hastamızı vNotes yöntemiyle ameliyat ettik. vNotes ameliyatından 6 saat sonra tek başına rahatça yürüyen hastamız, komplikasyonsuz iyileşmenin ardından ameliyattan 12 saat sonra taburcu edildi’’ şeklinde konuştu.

“VNotes yöntemi nedir”

VNotes (vajinal laparoskopi) yöntemi hakkında bilgilendirmelerde bulunan Doç. Dr. Ali Ovayolu, "vNotes yönteminde diğer cerrahilerden farklı olarak, batında hiç kesi yoktur. vNOTES operasyonunda hastanede yatış süreleri ve iyileşme süreleri daha kısa sürer. Karın kesileri olmadığı için yara yeri iyileşmesi, iltihaplanması, yaranın açılması ve fıtık oluşumu gibi istenmeyen olaylar olmamaktadır. Obez ve sistemik hastalığı olanlarda kolayca uygulanabilmektedir. Kısacası hasta ve hekim için kolay, konforlu, estetik ve iyileşmesi kısa sürmektedir. vNOTES yani vajinal laparoskopi tekniği ile yapılan operasyonların başlıca, rahim alma, yumurtalık ve tüplerin ameliyatları, tüp bağlama, yumurtalık kistleri, dış gebelik ve miyom operasyonlarıdır. Ayrıca rahim alındıktan sonra vajinanın sarkması ile ilgili operasyonlar da yapılabilmektedir” ifadelerini kullandı.

“Şeker hastalarına ve obez hastalara da uygulanabilir”

Doç. Dr. Ali Ovayolu, yöntemin diğer avantajlarını anlatarak, “Daha önce çok sayıda karın ameliyatı geçiren ve yapışıkların olduğu düşünülen kadınlarda bu operasyonlar kolaylıkla uygulanabilmektedir. Bölgemizde de sıkça karşılaşılan diyabet (şeker) hastalığı ve obez (şişman) olan hastaların kapalı ve açık olan tüm operasyonlarında zorluklar yaşanmaktadır. Yine bu hastaların yara iyileşmeleri zor, uzun ve zahmetli olmaktadır. Obez ve/veya hastalığı olan kadınlarda laparoskopi veya single port laparoskopilerde de hastanın başını aşağıya eğmeye izin verilemediği için operasyonu yapılamayabilir. vNOTES ile bu teknik zorluklar daha kolay aşılabilmektedir” şeklinde konuştu.

“Dikiş ve yara izim yok”

Başarılı geçen ameliyat sürecinin ardından yeniden sağlığına kavuşan Nemide Çetin, “Sürekli kanama şikâyetlerim vardı ve ameliyat sürecinin çok sancılı geçeceğini düşünüyordum fakat hocamın uyguladığı yöntem sayesinde korktuğum gibi olmadı. Dikişim ve yara izim yok, hocama ne kadar teşekkür etsem azdır” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.