Hava Durumu

Brokoli'nin faydaları saymakla bitmiyor 

Çağımızın yaygın hastalıklarından biri olan kansere karşı başta bazı gıdalar olmak üzere meyve ve sebze tüketmek yüksek koruyucu etkiye sahip olabiliyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2023 21:57
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2023 21:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
Brokoli'nin faydaları saymakla bitmiyor 

 Beslenmenin önleyici ve iyileştirici etkileri olduğunu biliyoruz. Çağımızın en önemli ve yaygın hastalıklarından biri olan kansere karşı başta bazı gıdalar olmak üzere meyve ve sebze tüketmek yüksek koruyucu etkiye sahip olabiliyor.Peki hangi ürünler kansere karşı koruyor? Diyetin kanseri önleyici ve tedavi edici etkileri olduğu bilinmektedir. Başta bazı gıdalar olmak üzere meyve ve sebze tüketmek, çağımızın en önemli ve yaygın hastalıklarından biri olan kansere karşı yüksek koruyucu etkiye sahip olabiliyor. Peki hangi ürünler kansere karşı koruyor? Diyetin kanseri önleyici ve tedavi edici etkileri olduğu bilinmektedir.Çağımızın en önemli ve yaygın hastalıklarından biri olan kansere karşı başta bazı gıdalar olmak üzere meyve ve sebze tüketmek yüksek koruyucu etkiye sahip olabiliyor. 


 Hangi gıdalar kansere karşı korur? 
 Özellikle orta yaşlarda pek çok insanı etkileyen kanserle mücadelede almamız gereken en önemli önlemlerden biri de beslenme! Peki kanseri önlemek için nasıl beslenmelisiniz? Beslenme Uzmanı Didem Yıldız Küçük, Post.com.tr kansere karşı kalkan görevi gören bazı besinlerden okurları için  bahsetti. Karsinogenez yani tümör hücrelerinin oluşması hızlı gelişen bir süreç değildir. Vücuda uygun olmayan hasarlı hücreler zamanla bölünme, çoğalma gibi aşamalardan geçerek kanserli hale gelir. Bu çalışma kanseri önleyebileceğimizi açıkça gösteriyor.Beslenme Uzmanı Didem Yıldız Küçük, beslenmenin önleyici ve iyileştirici etkisinin uzun yıllardan beri bilindiğini söylüyor. Küçük, şöyle konuştu: "Araştırmalar, kanserle savaşan besinlerden uzak beslenmenin mide, meme, prostat kanseri gibi birçok kanser türüne yakalanma riskini artırdığını gösterdi." diyor. "Kansere karşı korunmada en etkili  sebzeler turpgillerden oluşan sebzelerdir. Turpgillerden sebzeler arasında brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası,  turp, şalgam, hardal yeşillikleri ve yeşil sebzeler yer alır.Bu sebzenin içerdiği “sülforafan” maddesi ilk kez 1992 yılında Johns Hopkins Üniversitesi'nde kansere karşı koruyucu bir madde olarak keşfedildi. Turpgillerden oluşan sebzeler içeren gıdaların hem kanserin gelişiminde rol oynayan enzimleri nötralize etmede hem de kanserin yayılmasını önlemede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Hücreler daha fazla bölünmeyi engeller. Özellikle son yirmi yılda canlı ve cansız ortamlarda yapılan deneyler sayesinde önemleri giderek artıyor. 
 Sebzeler arasında öncelikli olarak brokoli ve brokoli filizlerinde bulunur. Brokoli mideye ulaşmadan kesilip iyice çiğnenerek sülforafan aktive edilmelidir!Dyt. Küçük, brokoli filizinin kanserle mücadeledeki etkinliğinden bahsetti. Küçük, fareler üzerinde yapılan deneylerde  brokoli filizlerinin kolon kanserini tedavi etmede daha etkili olduğunun tespit edildiğini belirtti. Küçük,  menopoz öncesi  düzenli brokoli tüketiminin meme kanserini önlediğini, yapılan araştırmaların brokoli'nin pişmiş ette üretilen bir kanserojeni etkisiz hale getirdiğini gösterdiğini anlattı. kaynatıp kızartın. Sonuç desteklendi. Dyt. Küçük'e göre, kanserle mücadele ettiği kanıtlanan brokolinin faydalarından yararlanmak için pişirme süresi çok önemli.“Sülforapanın işe yaraması için brokoli iyice çiğnenmeli ve mümkünse çiğ olarak tüketilmelidir. Pişmiş yemeyi planlıyorsanız bile 4 dakikadan fazla pişirmemeye dikkat edin. Buharda pişirme, kaynatmaya tercih edilir. 


 “Brokolinin içerdiği sülforafanı aktive eden enzim bağırsaklarımızda da bulunsa da bağırsaklara ulaştığında etkisi altı kat artıyor. Kayıpları en aza indirmek için ezerek ve çiğneyerek aktif hale getirmek en iyisidir.“Etkinliği yüzlerce kez azaldı! Dyt. Küçük, kansere karşı koruyucu etkilerinden faydalanabilmek için  taze sebze tüketmenin ve pişmesini beklememenin önemini  anlatıyor. “Brokoli dallarından hasat edildiğinde ilk üç günde içerdiği sülforafan miktarı, ilk üç günde içerdiği sülforafan miktarından 10 ila 100 kat  daha fazladır. Brokoli veya brokoli filizleri topraktan çıkarıldıktan sonra  3 gün içinde tüketilirse kansere karşı koruyucu etkisi çok  daha fazladır.Ayrıca brokoli dondurulduğunda gücü sekiz kat azalır. Bu anlamda mevsim sebzelerinin tüketimi de kansere karşı koruyucu etkisinde önemli rol oynuyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.