Hava Durumu

Covid-19 Geri Mi Dönüyor? 

Birçok Ülkeyi etkisi altına alan Covid-19'un yeni varyantı Eris, DÜnya'ya yayılmaya devam ediyor. İngiltere'de ve ABD'de de artan vakalar için, maske kullanımı zorunlu hale geldi. Covid-19' da Son Durum Ne? Türkiye'de  Eris Yeni Bir Pandemi Dönemi Yaratır Mı? Maske Kullanımı Yeniden Mi Geliyor? 

Haber Giriş Tarihi: 06.09.2023 15:43
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2023 15:43
https://www.gazeteekspres.com/
Covid-19 Geri Mi Dönüyor? 

2019 yılında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Dünya'yı etkisi altına alan Covid-19 Türkiye'de ilk kez 11 Mart 2020 tarihinde görülmüştü. Türkiye'de salgınla geçen zamanda, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla bir çok tedbir alınmıştı. Kontorllü normalleşme ile birlikte 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren normal hayata dönüldü. Aşı çalışmalarının ardından yapılan aşılar ile birlikte maske zorunluluğu da kalktı. Dünya genelinde virüsün yayılması sonucu, mutasyonların varyantları farklı ülkelerde ortaya çıktı. Günümüzde hala devam eden bu varyantlara her geçen zamanda yenileri ekleniyor. Vaka sayılarını etkileyen bu varyantlar Türkiye'de de görülmeye devam ediyor. İşte Covid-19'un günümüze etkisi ve varyantları hakkında detaylar. 
 COVİD-19'DA SON DURUM NEDİR?  
 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19 vakalarında artış olduğunu, bir önceki aya göre yüzzde 38 arttığını, 31 Temmuz ve 27 Ağustos tarihleri arasındaki verilerde 1.4 milyonun üzerinde yeni Covid-19 vakası ve 1800'ün üzerinde vaka kaynaklı ölüm rapor edildi.Raporda ölüm oranında yüzde 50 düşüş yaşandı. 
TÜRKİYE'DE ERİS VARYANTI YENİ BİR PANDEMİ DÖNEMİ YARATIR MI? 
Dünya çapında birçok kişinin ölümüne  neden olan Eris, Covid-19’un Omicron varyantının bir alt türü olarak biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamada en çok vaka sayılarının İngiltere ve ABD'de bulunduğunu dile getirdi.  Eris varyantının henüz Türkiye'de tespit edilmediği söylendi. Dünya'da etkili olan Covid-19, hastanelerdeki pozitif vakaların 5-10 kat arttığını fakat Eris varyantının ülkemizde risk yaratmadığı tespit edildi. 
ERİS VARYANTINDA BELİRTİLER 
Covid-19 da olduğu gibi koku almama, baş ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik ve burun akıntısı gibi belirtileri olan Eris varyantı, eski hızıyla yayılması beklenmiyor. Sağlıklı insanlarda hafif bir hastalık olarak ilerlerken, risk gruplarında, yaşlılarda ve kronik hastalarda daha ağır ilerleyeceği hastanelere yatışlara neden olacağı ön görülmektedir. 
MASKE KULLANIMI YENİDEN Mİ GELİYOR? 
DSÖ genel direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, insanların aşılar ve önceki enfeksiyonlarla daha iyi korunmasına rağmen, Ülkelerin tedbiri elden bırakmaması gerektiğini söyledi. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.