Hava Durumu

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği ameliyatı göz kapaklarının şeklini, işlevlerini ve simetrisini iyileştirmek üzere yapılan cerrahi girişimlerdir.

Haber Giriş Tarihi: 07.11.2023 20:44
Haber Güncellenme Tarihi: 07.11.2023 20:44
Kaynak: Haber Merkezi
Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genellikle estetik kaygılar nedeniyle gerçekleştirilen bu ameliyat göz kapağı düşüklüğü nedeniyle görme problemlerinin gelişmesi halinde de uygulanır. Göz kapağı düşüklüğü bir diğer adıyla pitozis birçok kişide hem estetik kaygı hem de görme problemleri yaratabilir. Göz kapağının çeşitli nedenlerle düşmesi gözün görme açısını olumsuz yönde etkileyebilir ve kişilerde görme bozuklukları gelişebilir. Bu tür durumların önlenmesi için ise göz kapağı ameliyatı uygulanabilir. Pitozis haricinde göz altı torbalarının alınması veya göz kapaklarının sarkması nedeniyle gelişen estetik problemlerin giderilmesi amacıyla da ameliyat gerçekleştirilir. Bu nedenle göz kapağı ameliyatı göz kapağı estetiği olarak da adlandırılabilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Nedir?

Göz kapağı ameliyatı blefaroplasti olarak da bilinen, göz kapaklarında gelişen biçimsel bozuklukların giderilmesi için uygulanan bir ameliyat türüdür. Kalıcı bir tedavi yöntemi olan bu cerrahi girişimler her iki göz kapağını kapsayabilir ve alt- üst göz kapaklarına uygulanabilir. Yapılacak olan cerrahi girişim ile göz kapaklarında gelişen sarkma, fazlalık veya şişkinlik düzeltilir. Bölgede gelişen torbalanma, fazla deri ve yağ birikiminin alınması ile giderilir. Böylece göz açısını etkilemeyen ve estetik görünen bir göz kapağı yapısına sahip olunması sağlanır.

Göz Kapağı Estetiği Türleri Nelerdir?

Göz kapağı ameliyatı uygulanacak olan ameliyat yöntemlerine göre farklı şekillerde gerçekleştirilir. Genellikle blefaroplasti yöntemleri uygulanır. Bu cerrahi girişimler sırasında üst ve alt kapaklardaki fazla deri alınır. Aşırı yağ birikintilerinin olması halindeyse bölgedeki yağ fazlalıkları temizlenir. Böylece göz kapağındaki sarkma giderilebilir.

Bir diğer göz kapağı estetiği yöntemi ise kantoplastidir. Bu yöntem ile her iki gözün yan köşesinde bulunan fazla deri ve yağlar alınır. Ardından sarkmaması üzerine ptozis yeniden konumlandırılır. Kantoplasti genellikle sedasyon veya lokal anestezi altında uygulanan bir işlemdir.

Göz kapağı ameliyatları sırasında entropiyon veya ektropiyon onarımı gibi işlemler de yapılabilir. Bu işlemler dahilinde göz kapağının içe doğru veya dışa doğru dönmesi giderilir.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Kişinin ihtiyaç duyduğu müdahalelere göre göz kapağı ameliyatında uygulanacak olan adımlar değişkenlik gösterebilir. Günümüzde en yaygın şekilde blefaroplasti ameliyatı uygulanır. Alt ve üst göz kapağına uygulanan bu işlemler ile göz kapağı düşmesi ve sarkması tedavi edilir.

Üst göz kapağı ameliyatı sırasında göz kapağı kıvrımlarından küçük bir kesi açılır. Bu kesi ile belirli bir miktar yağ dokusunun ve bölgedeki fazla derinin alınması sağlanır. Fazla dokunun çıkarılması ardından kendiliğinden eriyen dikişler veya estetik dikişler ile kesi kapatılır. Üst göz kapağı ameliyatından sonra kişilerin göz yapılarında daha genç ve dinamik bir ifade gelişir. Göz kıvrımından kesi açıldığı için ameliyat sonrasında herhangi bir ameliyat izi şikayetiyle karşılaşılmaz. Üst göz kapağı ameliyatı özel bir durum olmadığı müddetçe genellikle lokal anestezi altında yapılır. İşlem uzunluğu ise bir saat civarındadır.

Alt göz kapağı ameliyatında ise yine fazla yağ dokusu ve deri sarkmaları çıkarılır. Alt göz kapağı ameliyatı iki farklı şekilde uygulanabilir. Birinci yöntem dahilinde kesi benzer bir şekilde göz altındaki kıvrımlardan açılır. İkinci teknik olarak uygulanan transkonjonktival blefaroplasti de ise göz kapağının iç dokusunda operasyon gerçekleştirilir. Hasta için ideal yöntem doktor tarafından gerçekleştirilecek olan muayene ardından belirlenir.

Göz kapağı estetiği steril ameliyathane ortamlarında uygulanır. Ameliyat ardından hasta birkaç saat hastanede dinlendirilir. Ardından evlerinde dinlenmek üzere aynı gün içerisinde taburcu edilir.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.