Hava Durumu

Kızamık vakalarında korkutan artış

Ülke genelinde kızamık vakalarında artış yaşanırken, Gaziantep bu hastalıkta 4. Sırada yer alıyor. Prof. Dr. Muzaffer Eskiocak, vakalarda beklenmedik bir artış olduğunu belirterek, “Haziran sonu itibariyle 2 bin 900’den fazla vaka var. Kızamık hastalığı küçük yaşlarda ölümcül olabiliyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2023 16:56
Haber Güncellenme Tarihi: 27.08.2023 17:06
https://www.gazeteekspres.com/
Kızamık vakalarında korkutan artış

Onları korumak için eksik aşıların tamamlanması gerekiyor. Aşılı savaş son derece önem taşıyor” dedi.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca kızamık vakalarının artış göstermesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gaziantep’in 4. Sırada yer aldığını açıklanmasının ardından artan kızamık vakalarıyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Muzaffer Eskiocak kızamık vakalarının 10-15 yaş ve küçük çocuklarda daha çok yaygın olduğunu açıkladı.

DOĞRU KONTROL İÇİN AŞILAMA ÇABALARI YOĞUNLAŞTI

Gaziantep’te beklenmedik kızamık artışı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Muzaffer Eskiocak, “Kızamık görmeyi beklemediğiniz bir hastalık. Salgın açısından birbiriyle bağlantılı iki ya da daha fazla vaka oluşu bizi alarma davet ediyor ve önlemleri almaya sevk ediyor. Kızamık salgını Gaziantep’te hangi boyuttadır onu tam olarak tarif etmek mümkün değil. Türkiye'de Haziran sonu itibariyle 2 bin 900’den fazla vaka var. 2 bin 900 üzerine de Temmuz'da eklendi. Doğru kontrol için aşılama çabaları yoğunlaştı. Kontrolü önlemlerinin alınması için talimat verdi” ifadelerini kullandı.

15 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARDA GÖRÜLÜYOR

Kızamık hastalığının daha çok çocuk yaşlarda görüldüğünü ve ölümcül yollara yol açtığını açıklayan Eskiocak, “Büyük ölçüde 10 yaşından küçükler özellikle de 15 yaşından küçük çocuklarda görülüyor. O yaş gruplarının ayrı da bir önemi var. Kızamık hastalığı bu yaş gruplarında daha ağır seyrediyor ve kalıcı hastalıklara sebep oluyor ve ölümcül olabilir. Onun için beş yaşından küçükler, on yaşından küçüklerin kızamıkları için yani dikkatli olmamız gerekiyor. Onları korumak için eksik aşıların tamamlanması gerekiyor. Aşılı savaş son derece önem taşıyor” dedi.

AŞILARA ÇOK DİKKAT ETMELERİ GEREKİYOR

Yeterince aşılama olmadığının kızamık hastalığının daha çok yaygınlaştığını söyleyen Eskiocak, “Yeterince aşıların yapılmaması kızamık salgını ortaya çıkardı. Aşılara çok dikkat etmeleri gerekiyor. Çocuklarının kızamık aşısıyla ilgili eksiklerini kapatmaları gerekiyor bu aşamada dokuz ayını tamamlamış çocuklara kızamık aşısı yapılması gerekiyor. Eğer yapılmamışsa yapılsın bu dönemde çok önemli dikkat edilmesi gerekiyor. O eksiği tamamlamak için aile hekimlerine başvurmaları gerekiyor” dedi.

ÖLME OLASILIKLARI YÜKSEK

Kızamık hastalığının dikkate alınmadığı taktirde ölümle sonuçlandığını söyleyen Eskiocak, Eğer dikkat edilmezse komplikasyon dediğimiz kimi sonuçları olabilir. Bunlardan biri sık nefes alıp vermeyle kentini gösteren belirtilerden biri eskisinden daha hızlı soluk alıp vermeye başlar. Ateşi yüksektir ve nabzı daha hızlı çarpar. Bir iki kişi de zayıflar. Yani bunların ölme olasılıkları yüksektir. Kızamığı olan her hastanın mutlaka bir doktor değerlendirmesinden geçmesi gerekiyor. Ateşli döküntülü bir hastada ishal varsa gene çok özenli davranmak gerekir. Onun bakıma almasını sağlamak lazım” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.