Hava Durumu

Agatha Christie En Çok Okunması Gereken Romanları 

Polisiye kitapseverlerin en çok okunan isimleri arasında yer alan Agatha Christie romanları  esrarengiz olayların yer aldığı kurgusal metinlerdir. Agatha Christie kimdir? En çok okunan romanları ve hangi sırayla okunması gerekir. İşte tüm ayrtıntılar haberin içeriğinde... 

Haber Giriş Tarihi: 18.09.2023 14:49
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2023 14:49
https://www.gazeteekspres.com/
Agatha Christie En Çok Okunması Gereken Romanları 

Dedektif hikayeciliği olarak da bilinen polisiye romanlar, okurların dikkatini üzerine çekiyor. Polisiye romanların giriş bölümünde bir cinayet işlenir cinayeti işleme ihtimali olan şüpheliler okurlara aktarılır, Gelişme bölümünde ise cinayetlerin artması mümkündür. Sonuç bölümünde ise cinayetler çözülür. Polisler, hırsızlar, katiller ve dedektifler bu türdeki romanların ana karakterleri arasında yer alır. Duygu ve düşüncelere yer verilmeyen polisiye romanlarının . Kitapları bir çok dile çevrilen, yüzü aşkın eserin sahibi olan Agatha Christie, tüm zamanların en çok satan İngiliz roman yazarıdır. Agatha Christie'nin okunması gereken romanları sırasıyla şöyle okunabilir : On Kişiydiler, Doğu Ekspresinde Cinayet, Cinayet Alfabesi, Filler de Hatırlar, Şahidin Gözleri, Son Evdeki Tehlike, 16.50 Treni, Ölüm Adası, Cesetler Merdiveni, Ölüm Sessiz Geldi, Nil'de Ölüm, Ölüm Çığlığı, Esrarengiz Sanık, Beklenmeyen Şahit ve Sonuncu Kurban adlı romanlar esrarengiz olayları ve karakterleri ile okuyucular tarafından ilgi görmektedir.
Agatha Christie Kimdir? 
Agatha Christie, 15 Eylül 1890 tarihinde, Torquay, Devon‘da doğmuştur. Çok küçük yaşta annesi tarafından yazmak için cesaretlendirilen Christie, 16 yaşındayken, Paris‘e, şan ve piyano dersleri alacağı bir okula gönderilmiştir.  Agatha Christie’nin ilk dedektif romanı, The Mysterious Affair at Styles (Styles’daki Esrarengiz Olay)'dır. Daha sonra kırkı aşkın romanda karşımıza çıkacak olan ünlü Belçikalı dedektif karakteri, Hercule Poirot’u ilk kez kullandığı kitabıydı. Kitap, çeşitli yayın evinlerinden geri çevrilmiştir. Daha sonra 1920 yılında Bodley Heidi Yayınevi tarafından kabul edilmiştir. 1930’larda, farklı esrarengiz olayları konu alan dört, Dedektif Hercule Poirot’un hikayelerini yazdığı on dört, Miss Marple ve Müfettiş Battle’ın hikayelerini yazdığı dört kitabı basılmıştır. Agatha Christie, yine aynı yıllarda Harley Quin ve Mr. Marker Pyne hikayelerinin anlatıldığı, iki tane kitap yazmıştır. Daha sonra da iki tane sahne oyunu yazmıştır.
 1978 yılında Michael Apted’in yönetmenliğini yaptığı ve Agatha Christie’yi, Vanessa Redgrave’in canlandırdığı, Christie’nin gerçek hayat öyküsünü konu alan Agatha filmi, çekilmiştir. Film,1926 yılında Christie’nin boşanmasından sonra bir süreliğine ortadan kaybolup, Harrowgate Oteli’nde, Mrs. Neele adı altında yaşamasını konu almaktadır.
Agatha Christie, ikinci dünya savaşı sırasında ve sonrasında, roman çalışmalarına devam eden Christie, 1954 yılında ”Witness for the Prosecution (Beklenmeyen Şahit)” oyunu, New York Drama Critics Circle tarafından, sezonun en iyi yabancı sahne oyunu seçilmiş sahnede ve sinemada da başarı kazanmıştır. 
1967 yılında, İngiliz Araştırma Klübü’nün başkanı olmuş, 1971 yılında ise Agatha Christie, İngiltere’nin en yüksek onur ünvanı olan “Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı” nişanını almıştır. 12 Ocak 1976’da, İngiltere Wallingford'da vefat etmiştir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.