Hava Durumu

Baba olmamanın olumsuz etkileri var 

Baba psikolojisi, birçok insanın ilgisini çeken, çeşitli araştırma konularına konu olan detaylı ve kapsamlı bir psikoloji türüdür.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2023 23:19
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2023 23:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
Baba olmamanın olumsuz etkileri var 


Baba psikolojisi, birçok insanın ilgisini çeken, çeşitli araştırma konularına konu olan detaylı ve kapsamlı bir psikoloji türüdür. Bir ebeveyn türü olan baba, çocuğun doğumundan yetişkinlik yaşamına kadar her aşamada önemli rol oynayan kişidir. Aile, Evlilik ve Evlilik Danışmanı Anila Çelik, birçok çalışmanın babaların çocukların gelişim sürecine anneler kadar katkıda bulunamayacağını gösterdiğine dikkat çekti. Anila Çelik, bu duruma neden olan faktörlerin hem sosyal hem de fizyolojik olabileceğini açıkladı. 
 Babanızla iletişim kuramadığınızı hissediyorsanız, genellikle onu rahatsız ettiğinizi düşünüyorsanız ve aranızdaki iletişimi nasıl daha sağlıklı hale getireceğinizi bilmiyorsanız, bazı konuları psikolojik olarak değerlendirmeniz gerekiyor.Bu nedenle süreçlerin  farklı şekilde kontrol edilmesi gerekir. 


 BOŞANMIŞ BİR BABA KENDİNİ YALNIZ HİSSEDEBİLİR. 
 Boşanmış bir babanın psikolojisi en çok araştırılan konulardan biridir. Annesiyle olan evliliğini bitirmiş ve şu anda ondan boşanmak üzere olan bir baba çoğu zaman kendini yalnız kalmış hisseder. Bu süreçte babanın ruhsal durumu, çocuklarla daha önce kurulan iletişim ya da anneden ayrılığa neden olan faktörler nedeniyle değişebilir. 
 Boşanma sürecinde çocukların ebeveynleri tarafından yetiştirilmesi çok kötü.Bu süreç sadece boşanan taraflar için yeni değil, çocuklar için de yeni ve stresli bir süreçtir. Bu sürecin bir parçası olarak ebeveynlerin ve çocukların birbirlerini anlamaları ve anlamaları gerekir. Bu süreci sağlıklı bir şekilde yönetemeyeceğinize inanıyorsanız bir uzmandan, örneğin terapi konusunda yardım alabilirsiniz. 


 EŞİNİZE KORKULARINIZI SÖYLEYİN 
 Hamilelikle birlikte kadınların annelik içgüdüleri ortaya çıkmaya başlar. İçgüdüleri görünür kılan en önemli faktör vücutta meydana gelen fizyolojik değişikliklerdir.Hormonlar değişir, vücut değişir ve annelik sürecine hazırlanır. Ancak bu durum babalar için geçerli değildir. Bu nedenle hamilelik döneminde babanın psikolojisi oldukça karmaşık olabiliyor. Bu süreçte baba adayları hayatın yeni bir evresine hazırlanmaya çalışırlar. Çoğu zaman annelik  gibi babalık içgüdüsünü de geliştirememekten korkarlar.Eğer bu süreci yaşıyorsanız ve korkuyorsanız partnerinizle durumu paylaşabilirsiniz. Bir süreç  her şeyi çözebilirken, sağlıklı iletişim sorunların başarıyla çözülmesine yardımcı olur. 
 Hamilelik sırasında olduğu gibi  babanın ruhu da doğumdan sonra değişebilir. Anneye ve çocuğa yeterince destek olamama düşüncesi, yeni babanın ruhu için olumsuz bir faktör haline gelir. Ancak bu sürecin tüm aile bireyleri için yeni olduğunu ve alışmanın biraz zaman aldığını unutmamak gerekir.
 Bir babanın psikolojisi açısından hayatın en önemli yolu, yeni bir aşamaya geçmenin sevincidir. Böylece hayatınızda yeni bir aşamaya hazırlanırken, hayatınızda olup bitenlerden mutlu olabilirsiniz. Bu süreçte zihninizi sağlıklı ve enerjik tutmak için terapi alabilirsiniz. Unutmayın: ruhunuz ne kadar iyi olursa, çocuğunuza ve eşinize o kadar şefkat ve azim gösterebilirsiniz! 
 Bu nedenle profesyonel destek  ve terapiye başvurmanız her birinize büyük fayda sağlayacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.