Hava Durumu

Çevre Kirliliği Ve İnsan 

Çevre kirliliği, canlı ve cansız varlıkların yaşam koşullarını olumsuz etkileyen zararlı maddelerin büyük ölçüde çevreye yayılmasına denir. Çevre Kirliliği ve İnsan faktörü ilişkisi , olumsuz koşullar nasıl önlenir haberimizde sizler için toparladık. İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2023 14:13
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2023 14:13
https://www.gazeteekspres.com/
Çevre Kirliliği Ve İnsan 

İnsan, doğrudan etkileşim içinde olduğu hayatta fiziksel, kimyasal, biyolojik sosyal ortamların ve şartların ekolojik döngüyü etkilemekte ve çevre faktörünün içinde bulunmaktadır. Çevre, canlıların yaşamlarını sürdürdüğü hayata yaşama ve döngüye etkide bulunduğu ortama denir. Bu yaşamın yaşanabilir olması da yine insan faktörüne bağlıdır. Daha sürdürülebilir bir yaşam için çevreye ihtiyaç duyulur. Ormanlar, hava, su, toprak bu çevrenin içerisinde yer alırken, çevre kirliliği ise insanların eli ile bu düzeni bozmasına denir.  Binaların, araçların, açık alanlarda bulunan tarihi eserlerin zarar görmesi çevre kirliliğinin cansız varlıklar üzerinde de etkilerken kirleticiler, orman yangınları, volkanik küller gibi doğal olaylar da yaşanabilir. Kirlilik olarak bahsedilen konu, daha çok insanlar tarafından kaynaklanan sorunlar olarak gündeme getiriliyor. 


Avrupa'nın en kirli 15 şehri arasında Türkiye'den beş şehir bulunması dikkat çekti. Listede Iğdır'ın yanı sıra Gaziantep 7'nci, Düzce 11'inci, Mersin 13'üncü, Konya ise 15'inci sırayı aldı.
Dünya çapında 131 ülke ve 7 bin 323 kentin hava kalitesinin ölçüldüğü 2022 Dünya Hava Kirliliği Raporu'nda Türkiye 46'ncı sıradan 45'e gerilerken, Avrupa bölgesinin havası en kirli kenti yine Iğdır oldu. 
Avrupa'nın havası en kirli 15 şehri arasında Türkiye'den beş kent bulunması dikkat çekti. Listede Iğdır'ın yanı sıra Gaziantep 7, Düzce 11, Mersin 13, Konya ise 15'inci sırada yer aldı. Avrupa'da havası en kirli ülkeler sıralamasında bir basamak gerileyen Türkiye 2022'de 6'ncı oldu. 
Dünya çapında 7 bin 323 kent arasında hava kirliliği en fazla olanı ise Tayland'ın Chiang Mai şehri oldu. IQAir'e göre, şehirde kirlilik PM2.5'in 66 katına ulaşmış durumdaydı.
Dünyanın havası en kirli ülkeleri arasında ilk beşi Çad, Irak, Pakistan, Bahreyn ve Bangladeş oluşturdu. Havası en temiz ülkeler ise Guam, Fransız Polinezyası ve Bermudalar oldu.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.