Hava Durumu

Empirizm Nedir?

Felsefede öne çıkan akımlardan bir tanesi olan empirizm,tüm bilgilerin tek bir kaynağı olduğu ve bu kaynağın da deneyim olduğunu savunur. İşte, Empirizm hakkında merak edilenler.

Haber Giriş Tarihi: 04.09.2023 13:10
Haber Güncellenme Tarihi: 04.09.2023 13:10
https://www.gazeteekspres.com/
Empirizm Nedir?

Deneycilik anlamına gelen Empirizmde bilginin tek kaynağının deney olduğu savunulur. Bu noktada duyumlardan gelen hisler yerine tek gerçeğin de deneyimler olduğu belirtilmektedir. Empirizmde bu öğretilerin ön plana çıktığını savunan felsefeciler düşünceler insanların zihninde doğuştan var olamayacağını zihnin deneyimler ve duyum ile oluşan bilgileri kabul ettiğini öne sürerler.  Aynı zamanda bu akıma göre insanların zihni doğdukları anda bomboş bir levha gibidir. Bu zihinler deneyler ve deneyimler sonucu ortaya çıkan bulgulara göre bilgilere erişmektedir. 
DENEYCİLİK NE ANLAMA GELİR? 
Deneycilik diğer bir adı ile Empirizm olarak bilinir. Özellikle İlk Çağ felsefesinde evrenin oluşumu ve varoluş ile varoluşun anlamı da böylece ortaya çıkmıştır. Deneyciliğin İlk Çağ'da tanınırlığını arttıran kişisi ünlü filozof Epikür tarihe geçerken, deneyciliğe karşı çıkan kişiler de çok fazla olmuştur. İdealizm ve rasyonalizmin karşısında yer alan Empirizm akımı, İdealizm ve Rasyonalizm insanların doğuştan bazı bilgilere sahip olduklarını savunurken Empirizm bunun deneyim sonucu ortaya çıktığını savunur. Diyalektikten de oldukça uzaktır. Bu nedenle bu yanılgı olarak kabul edilir. Dolayısı ile Empirizm de tek yanlıdır.
KURUCUSU VE TEMSİLCİLERİ KİMLERDİR?
 Diğer bir adı Deneycilik olan Empirizmin İlk Çağ felsefesindeki temsilcileri Demokritos ve Epikuros olmuştur. Aynı zamanda 17. ve 18. Yüzyılda ise bu akımın temsilcileri John Locke, Davıd Huma, Thomas Hobbes ve George Berkeley olmuştur. Bunun yanı sıra Francis Bacon, John Stuart Mill ve Condillac da bu akımın 17. ve 18. yüzyıldaki temsilcileri arasında yer alır.
Maddeci doğa bilimini benimseyen Demokritos nedensel-zorunlu evren anlayışını da ortaya koymaktadır. Felsefe alanında Demokritos deneycilk akımının öncü isimleri arasında yer alır. Epikuros ise mutluluk problemini işleyerek bu noktada ahlak felsefesini geliştirmiştir. Epikuros'a göre bilgi duyu verilerinden gelmektedir.
Deneycilik, İlk Çağ felsefesinde duyumculuk ile izlenimciliğin öncülüğünde ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda bu akım felsefe tarihi açısından da önemli bir yere sahiptir. Felsefe tarihinde belirleyici bir öneme sahip olan Empirizm sonraki felsefe akımlarını da etkilemiştir.  Bunun yanı sıra İngiliz felsefesinin de öncülerinden olan John Locke Deneycilik konusunda öncü isimlerden olmuştur. Locke aydınlatıcı felsefede de önemli bir rol oynamıştır. John Locke'nin "İnsan Anlığı Üzerine Deneme" adlı kitabında da bu felsefe ayrıntılı olarak ele alınmıştır. David Hume ise 17. yüzyılda empirizmi en belirgin noktaya taşımıştır. Bu konuda nedensellik ilkesi de ön planda tutulmuştur. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.