Hava Durumu

En Tehlikeli Balık Türleri 

Denizlerin ev sahipliğini yaptığı 30 binden fazla balık türü bulunduğu bilinmektedir. Farklı görünümü ve boyutlarıyla dikkatimizi çeken balıklar içerisinde  En tehlikeli balıklar hangileri? sorusu da akıllarda yerini alıyor. 

Haber Giriş Tarihi: 11.09.2023 15:43
Haber Güncellenme Tarihi: 11.09.2023 15:43
https://www.gazeteekspres.com/
En Tehlikeli Balık Türleri 

Dünya genelinde 30.000'den fazla bulunan balık türleri içerisinde farklı görünümleri ve özellikleri ile sınıflandırılırken, bazı türleri tehlikeli ve zararlı olabilmektedir. Büyük tür  balıkların tehlikeli  olduğu düşünülsede küçük boy balıkların da tehlikeli olduğunu hazırladığımız haberimizde yer vereceğiz. Okyanusların vahşi, tehlikeli olarak belirlenen  balık türleri! 
1.KİRPİ BALIĞI
Şişen balık yada kabaran balık olarak da bilinen kirpi balığı, Tetraodontidae ailesinin 90 türünden bir tanesidir. Ilıman denizlerde yaşamını sürdüren bu tür, tatlı ve tuzlu sularda yaşayabilmektedir. Dikenli kabuğa sahip kirpi balığı, gaga benzeri sert bir çene ve keskin dişlere sahiptir. Japonya’da Fugu olarak adlandırılan tür, tatraodontoksin siyanürü ile zehir saçmaktadır.
2.KIRMIZI ASLAN BALIĞI 
Hint ve Pasifik Okyanusu balık türleri arasında yer alan kırmızı aslan balığı, zehirli yüzgeçleri ile dikkat çekmektedir. Nadiren ölümcül etki yaratan kırmızı aslan balığı, delici yaraları ile bilinmektedir. Kabuğunda bulunan zebra desenleri, uzun ve ince dikenler ile kaplı bulunmaktadır. Olası bir tehlike durumunda kanatlarını açarak saldırıya geçen tür, derin yaralar bırakabilmektedir.
3.CANDİRU YAYIN BALIĞI 
Amazon Nehri bölgesinde yaşamakta olan Candiru, yarı saydam vücudu ile 2.5 cm uzunluğa sahiptir. Parazit yaşam sürmesiyle bilinen tür, büyük balıkların solungaçlarında yaşamını sürdürmektedir. Kanla beslenen Candiru yayın balığı, ısırması durumunda vücutta iltihaplanma, kanama hatta ölüme götürebilmektedir.
4.BEYAZ KÖPEKBALIĞI
Dünyanın en yırtıcı hayvanları arasında yer alan büyük beyaz köpekbalığı, iri cüssesi ve güçlü çene yapısıyla ölümcül saldırılar yapabilmektedir. Birçok filme konu olmuş tür genellikle yüzücüler, dalgıçlar, sörfçüler ve küçük teklere saldırı düzenlemektedir. Büyük beyaz köpekbalığı insanlara düzenlediği saldırılarda, tek bir ısırık atıp geri çekilmeyi tercih etmektedir. Ölümcül saldırıya geçmesi durumunda organlar ve dokular ciddi zarar görmektedir.
5.MÜREN BALIĞI
Genellikle kayaların arasında ve sığ sularda yaşamını sürdürmekte olan Müren balığı, tropikal denizlerde sıklıkla görülmektedir. Yuvarlak solungaç açıkları ve pektoral yüzgeçleri ile diğer yılan balıklarından farklı olan tür, güçlü çene yapısı ve keskin dişleri ile bilinmektedir. En fazla 1.5 metre uzunluğa kadar ulaşabilen Müren balığı, rahatsız edilmesi durumunda insanlara karşı saldırı düzenleyebilir.
6.KAPLAN BALIĞI 
Yakalanmaları durumunda gösterdiği saldırgan hareketleri ile kaplan balığı olarak adlandırılan tür, daha çok Afrika tatlı sularında yaşamaktadır. En büyük özelliği ağzı kapalıyken sergilediği keskin, kıvrımlı ve ince dişleri olmaktadır. Toplam 5 farklı türde görülebilen kaplan balığı, maksimum 2 metre, minimum 30 cm boyutlarında görülmektedir. Balıkçı ağlarını parçalamaları ile bilinen tür, rahatsız edilmesi durumunda saldırıya geçmektedir.
7.PİRANA
Güney Amerika nehir ve göllerinde sıklıkla rastlanan pirana, jilet dişli etoburlar olarak bilinmektedir. 60’dan fazla türe sahip olan pirana, bitki artıklarını yemeleri ile temizleyici olarak adlandırılmaktadır. Genellikle turuncu, siyah ve gümüş renklerinde görülen tür, maksimum 60 cm uzunluğu ile derin yaralar oluşturabiliyor.
8.ELEKTRİKLİ YILAN BALIĞI
Avını sersemletmek için güçlü bir elektrik şoku üretebilen bu tür, 3 metre uzunluğa ve 25 kg ağırlığa ulaşabilmektedir. Genellikle Amerika bölgesinde görülmekte olan elektrikli yılan balığı, nehirler ile çevrilmiş sel ormanlarında yaşamaktadır. Son derece sessiz ve sakin ilerleyerek ansızın saldırışa geçen yılan balığı, avına elektrik akımı vererek boğmaya çalışmaktadır.
9.HAYALET VATOZ
İri cüssesi ve geniş kanatları ile adeta bir vatozu andıran tür, yarı saydam kanatları ile hayalet vatoz adını almaktadır. Genellikle ılık sularda yaşamını sürdürmekte olan hayalet vatozlar, deniz yüzeyine yakın bölgelerde yüzmektedir. Minimum 1 metre, maksimum 7 metre uzunluğa kadar ulaşabilen hayalet vatoz balığı, yüzgeçleri sayesinde sıçrama yaparak avına saldırmaktadır.
10.RİNA BALIĞI
Şekli vatoza benzeyen  Rina balığı, 60 metreden 200 metreye varan derinlerde yaşar. Türkiye’de görülen bu balık türü, hareketsiz yatarak avlanır. Kamçı benzeri kuyruğuyla yaralayıp dikenleriyle zehirleyebilir.
11.TAŞ BALIĞI
En zehirli deniz canlıları arasında yer alan taş balığı, Hint-Pasifik okyanusunun sığ sularında yaşamaktadır. Genellikle kaya ve mercan aralıklarında hareketsiz şekilde bulunan tür, kamufle özelliği ile gizlenmektedir. Büyük baş bölgesi, geniş ağız yapısı ve küçük gözleri ile derinliklere gömülen taş balığı, hareket halinde bol miktarda zehir enjekte etmektedir.
12.TRAKONYA BALIĞI 
Trakonya balığı, Norveç’ten Fas’a kadar yaygın olarak Akdeniz, Ege ve Karadeniz’e kadar uzanan zehirli deniz balığıdır. Akdeniz sularında yaşayan en zehirli balık türü olduğu bilinen Trakonya balığı, zehrinin sinire etki etmesiyle sakat bırakabilir. Öldükten sonra da zehirli olmaya devam eden bu balığın yakalanan en büyüğü Türkiye’dedir.
13.BOĞA KÖPEK BALIĞI
Kısa küt burunlarından dolayı boğa ismini olan bu köpek balığı türü, ılık sularda yaşayan en tehlikeli köpek balıklarından biridir. Tatlı sularda da yaşayan boğa köpek balığının timsahlarla dövüştüğü bilinir. Boyu 3 metreyi bulabilen bu türün insanlara saldırdığı rapor edilmiştir.
14.KUTU DENİZANASI
Avustralya Darwin’de sıklıkla rastlanan Kutu denizanası, dünyanın en zehirli canlısı unvanına sahiptir. Chironex fleckeri olarak da bilinen kutu denizanasının boyu 3 metreyi bul dokunçları vardır. Zehri bir insanı 90 dakika içinde öldürür.
15.BALON BALIĞI 
Türkiye’de de görülen balon balığı Tetraodontidae familyasındaki son derece zehirli  kemikli bir balıktır. Dünyanın en zehirli ikinci balığı olarak kabul edilen balon balığının zehri vücuda girdiğinde felç kaçınılmazdır. Bu balığın herhangi bir panzeri yoktur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.