Hava Durumu

İçe kapanık çocuğa nasıl davranmak gerekir?

Onun bakış açısını anlamak ve empati kurmak, güven ilişkisi kurmaya yardımcı olabilir.

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2023 23:46
Haber Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 23:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
İçe kapanık çocuğa nasıl davranmak gerekir?


İçe kapanık çocuklarla başa çıkma konusunda birkaç temel strateji bulunmaktadır. İlk olarak, çocuğun duygusal dünyasını anlamak ve saygı göstermek önemlidir. Onun bakış açısını anlamak ve empati kurmak, güven ilişkisi kurmaya yardımcı olabilir.
Çocuğun sosyal etkileşimlerde rahat hissetmesi için zaman tanımak da önemlidir. Zorlamadan kaçınılmalı ve çocuğun kendi hızında ilerlemesine izin verilmelidir. İlgi alanlarına saygı göstermek, çocuğun kendini ifade etmesine olanak tanır. Ortak ilgi alanları bulmak ve bu konularda konuşmak, iletişimi güçlendirebilir.
Sosyal becerilerin geliştirilmesi için kontrollü ortamlarda etkileşimleri teşvik etmek önemlidir. Oyun gruplarına katılım gibi aktivitelerle çocuğun sosyal becerilerini güçlendirmek mümkündür. Ayrıca, çocuğun kendi hedeflerini belirlemesine fırsat tanımak ve başarılarını takdir etmek, özgüvenin artmasına katkı sağlayabilir.
Eğer içe kapanıklık derinse ve çocuğun yaşamını olumsuz etkiliyorsa, bir uzmandan yardım almak önemlidir. Uzman rehberliği, çocuğun özel ihtiyaçlarına uygun stratejiler geliştirmeye yardımcı olabilir.


İçe Kapanıklık Nedenleri
Neden bazı insanların içe kapanık bazı insanların da dışa dönük olduğunu bilebilmek için vücudun fizyolojisini anlamak gerekir. Kişinin dış çevreden gelen uyaranlara verdiği yanıt biçimi ne derece içe kapanık veya dışa dönük olduğunu belirlemede önemli rol oynar.
Beyin kökünde konumlanmış Retiküler Aktivasyon Sistemi (RAS) olarak adlandırılan bölge uyarılma düzeylerini kontrol eder. Kişinin uyanıklık düzeyini, uyku ve uyanma arası geçişleri kontrol eder.
RAS ayrıca kişi uyanık iken ne kadar bilgi alacağını da kontrol eder. Eğer tehdit eden bir uyarı ile karşılaşılır ise uyarılabilirlik artar. Kişi tehlikeler ile yüzleşebilmek için alarm pozisyonuna girer. Herkes farklı uyarılabilirlik eşik düzeyine sahiptir. Bazı kişiler doğuştan yüksek uyarılabilirlik eşik seviyesine sahip iken bazı kişilerde ise bu eşik düzeyi daha düşüktür.
Eşik düzeyinin düşük olması kişinin basit bir olayda bile alarm pozisyonuna girebileceği anlamına gelir. İçe kapanık insanlarda bu durum söz konusudur. Parti, buluşma, grup organizasyonlarında sürekli bir alert olma durumu söz konusudur. Bu gibi ortamlar fazla enerji harcamalarına neden olur ve tek kişilik aktivitelere yönelirler. Yalnız kalmak enerjilerini yeniden toplama ve öğrendiklerini düşünme imkânı sağlar.
Psikiyatristlere göre kişilerin uyarılabilirlik düzeyini sınıflandırmak mümkündür.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.