Hava Durumu

Kat İrtifakı Ne Demek?

Ev alırken tapuda yazan 'kat irtifakı' ve 'kat mülkiyeti' ifadelerine dikkat! Ev almak isteyen vatandaşlar 'kat irtifakı' ve 'kat mülkiyeti' nedir araştırmalarına girdiler. Bizler sizler için merak ettiğiniz soruları haberimizde derledik. İşte merak ettiğiniz soruların cevapları…  Peki kat irtifakı tapusu ne demek?

Haber Giriş Tarihi: 31.08.2023 16:10
Haber Güncellenme Tarihi: 31.08.2023 16:10
https://www.gazeteekspres.com/
Kat İrtifakı Ne Demek?

Kat irtifakı, ev almak isteyen vatandaşların gündeminde yer alıyor. Kat irtifakı 'Bir binanın üstüne kat yapma iznini veren hak' demektir. Arsa üzerinde başlanacak inşaata yönelik mülkiyet hakkı olarakta tanımlanır. Tapu türleri arasında kat irtifakı tapusu, arsa tapusu ve kat mülkiyeti tapusu şeklinde önemli bir ayrıma girmekte. Konut satış sürecinde kat irtifakı ile kat mülkiyeti arasındaki fark ortaya çıkıyor.  Ev sahibi olmak isteyenler alım aşamasında kafası karışan ve hangisinin daha iyi olduğuna karar veremeyen kişiler, ilerde ciddi sorunlar yaşayabiliyor. Kat irtifakı, inşaatın başladığını ancak tamamlanmadığını, kat mülkiyeti ise inşaatın tamamlandığını ifade eder. İnşaat bitmiş, oturum başlamış ve tapu kat irtifakından kat mülkiyetine çevrilmemişse o binanın iskanı alınmamış demektir. İskan alınmamış bir konutu satın almak ileride başınızı ağrıtabilir! 
KAT MÜLKİYETİ NEDİR VE NASIL ALINIR? 
Kat mülkiyeti, tapusuna sahip olmak isteyen ev sahipleri ilk olarak iskan belgesini almış olmaları gerekir. İskan belgesi diğer adı ile yapı kullanım belgesi olarak da adlandırılabilir. Daire, mağaza, depo ya da kat gibi bağımsız bölgeler için alınan kat mülkiyeti, tamamlanmış bir inşaat olması gerekir. Kat mülkiyetinin alınacağı taşınmazın bağımsız bir yapı olması, kat mülkiyeti türü için zorunluluk taşıyan bir başka faktördür. Kat mülkiyetine sahip olmak için en önemli şart, yapının inşaatının tamamlanmış olmasıdır. İskan verilmeyen evlerin teknik arızaları nedeni ile maddi zararların yaşanabilmesi mümkün olduğundan, ev sahibi olmadan önce kapsamlı olarak mutlaka risk analizlerinin yapılması gerekir.
İnşaat sırasında Kat Irtifakı alınır ve inşaat tamamlandığı zaman da kat mülkiyetine çevrilir. Müteahhitlerin belediyeye iskan ruhsatı ile başvuru yapmış olması sonucunda bir dilekçe vererek kat sahibi, bu dilekçe ile birlikte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne başvurur. Bazı prosedürlerin aşılması sonucunda kat mülkiyeti tapusu elde edilir.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.