Hava Durumu

"Küçük ve Büyük Tansiyonun Yükselmesine Neden Olan Faktörler" 

Sağlığımızı etkileyen önemli bir faktör olan tansiyon, birçok insanın karşılaştığı bir sorundur. Peki, küçük ve büyük tansiyon neden yükselir? Bu sorunun cevabını aradık ve aşağıda nedenlerini bulabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 18.09.2023 17:19
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2023 17:19
https://www.gazeteekspres.com/
"Küçük ve Büyük Tansiyonun Yükselmesine Neden Olan Faktörler" 

Yüksek tansiyon, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir durumdur ve her yaştan insanı etkileyebilir. Küçük tansiyon (diyastolik tansiyon) ve büyük tansiyon (sistolik tansiyon) olarak iki bileşenden oluşur ve her ikisinin de yükselmesi sağlık endişelerine neden olabilir. Genetik faktörler arasında yer alan aile üyelerinden gelen sağlık sorunu küçük ve büyük tansiyonun yükselmesine neden olan ana faktörler arasındayken beslenme alışkanlıkları ve streste bu durum içerisinde yer almaktadır. Yüksek tuzlu yiyeceklerin tüketimi ve dengesiz beslenme alışkanlıkları, tansiyonun artmasına neden olurken vücut ağırlığının kontrolsüz bir şekilde artması, tansiyonu yükseltebilir. Kronik sağlık sorunlarının yanında sigara ve alkol tüketimi de tansiyonu etkleyen faktörler arasında yer alıyor. 
GÖZ TANSİYONU (GLOKOM) NEDEN OLUR?
Göz tansiyonu gelişmesinin en tipik nedeni göz içi basıncın artmasıdır. Gözler, kendisini destekleyen sıvı bir salgı üretir ve bu sıvı gözbebeklerinden gözün önüne doğru akar. Sağlıklı bir gözde sıvı, iris ve kornea arasında bulunan kanallardan çıkar. Göz tansiyonunda bu kanallarda ki direnç artar, hareket edemeyen sıvı gözde birikir ve göze baskı uygular. Bu baskının yarattığı basınçta optik sinire zarar vediğinde göz tansiyonu oluşur. 
Normal göz içi basıncı 10-21 mmHg değerleri arası kabul edilir. 21 mmHg üstü yüksek göz tansiyonu olarak adlandırılabilir. Göz tansiyonu normal değeri ise 17 mHGg olarak kabul edilir. Bu basınç gün boyu değişkenlik gösterir. Gün içinde 5 mmHg lık basınç farkı olması da göz tansiyonunu işaret edebilir. Bazı kişilerde basınç yüksekliği görme hasarı oluştursa da bazılarında bu hasar görülmez.
Tansiyonun yükselmesini önlemek veya kontrol altında tutmak için sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri, düzenli tansiyon takibi ve gerekirse ilaç tedavisi gerekebilir. Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, tansiyonunuzu kontrol altında tutmanın en etkili yollarından biridir. Unutmayın ki, yüksek tansiyonu erken teşhis etmek ve tedavi etmek, kalp sağlığını korumak için önemlidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.