Hava Durumu

2023 Kıdem Tazminatı Tavanı Ne Kadar Oldu?

Milyonlarca asgari ücretli çalışan işçinin kıdem tazminatı hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını  haberimizde derledik.  İşte kıdem tazminatı hakkında merak ettiğiniz soruların cevapları…

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2023 13:02
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2023 13:05
https://www.gazeteekspres.com/
2023 Kıdem Tazminatı Tavanı Ne Kadar Oldu?

2023 asgari ücret zammının belli olmasıyla birlikte emekliye ayrılan ve işten çıkarılan işçilere yönelik işverenler tarafından kıdem tazminatı ücreti hala gündemde. Asgari ücrete gelen ara zamla 11 bin 402 lira olan ücret kıdem tazminatı tavan ve taban ücretlerini de yeniden şekillendirmişti. Buna ek olarak memurlara yapılan zamla birlikte kıdem tazminatı tavanı da değişiyor. 
 Çalışma hayatının en önemli konular içerisinde yer alıyor. Hem işçiler için güvence sağlamak, hem de iş ilişkilerinde istikrarı sağlamak amacıyla uygulamada olan kıdem tazminatı, çalışma hayatında adil bir dengenin de temel şartlarındandır. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 07.07.2023 tarihinde yayınlanan Mali ve Sosyal Haklar Genelgesi’ne göre, 01.07.2023 tarihinden itibaren işçilere ödenecek kıdem tazminatının tavan tutarı 23.489,83 TL’ye yükselecek. Bu rakam brüt ücreti 20 bin TL’nin üzerinde olup bu yılın Temmuz ayında kıdem tazminatını almaya hak kazanan çalışanları etkileyecek. 
Belirli koşullarla hak kazanılan kıdem tazminatı, çalışanlar açısından iş güvencesi de sağlayan bir unsurdur. İşverenler, işten çıkarmaları durumunda belirli koşulları taşıyan işçilere kıdem tazminatı ödemek zorundadır. Kıdem tazminatı bu bakımdan, işçilerin maddi açıdan korunmasını ve işten çıkarılmaları halinde yaşayabilecekleri zorlukların en aza indirgenmesini amaçlar.
KİMLER ALABİLİYOR? 
Kıdem tazminatı hakkı işçilere tanınmış bir haktır. Bu kapsamda 4/a’lılar bulunuyor. Borçlar Kanunu’na tabi olarak çalışan işçiler hariç tüm işçilerin kıdem tazminatı alma hakkı vardır. Basın İş ve Deniz İş Kanunu’na tabi çalışan gazetecilerin ve gemi adamlarının da kıdem tazminatı alma hakları söz konusudur. Ancak Bağ-Kur’luların ve memurların kıdem tazminatı alma hakları yoktur.
Hesaplamada kullanılan yöntem 1 yıllık sürenin hesabında deneme süresi de dikkate alınır. İşçinin sigortasız çalıştırıldığı bir dönem varsa, bu dönem bile kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmalıdır. Dolayısıyla, bir işçi bir işyerinde ilk kez çalışmaya başladığı anda 1 yıllık süre işlemeye başlar. Bu sürenin içinde deneme süresi olması veya bu dönemde işçinin sigortasının yapılmamış olması kıdem tazminatına hak kazanma açısından sonucu değiştirmez.  İşçinin hak ettiği kıdem tazminatı, çalıştığı her 1 yıl için 30 günlük brüt ücreti kadardır. 1 yıllık kıdemi olan işçi 1 aylık brüt ücreti tutarında kıdem tazminatına hak kazanır. 1 yılın altındaki süreler içinse orantılı olarak hesaplama yapılır. İşçinin brüt ücreti hesaplanırken sürekli olarak yapılan yardım ve primler de dahil edilir. Bu sebeple, kasa tazminatı, yemek yardımı, çocuk zammı gibi ödemeler de işçinin brüt ücretine dahil edilir ve bu ücret üzerinden kıdem tazminatı hesaplanır.
‘TAVAN’ NE ANLAMA GELİYOR? 
Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında artan kıdem tazminatı, çalışanın evlilik, askerlik veya 15 yıl 3.600 gün çalışma gibi nedenlerle istifa etmesi ve kıdem tazminatına hak kazanmış olması durumunda, işten ayrılmak için Ocak ve Temmuz ayını tercih etmesi kendisi açısından daha avantajlı olacaktır. Bununla birlikte, kıdem tazminatı tavanının artması brüt ücreti, tavanın üzerinde olan çalışanlara yarar. Tavan artınca bu durumdaki çalışanların eline geçecek kıdem tazminatı miktarı da artmış olur. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.