Hava Durumu

Esnaf Kefalet Kredisi ile Şartları 

 Türkiye'de işletmelerin finansman ihtiyaçlarına çözüm sunan Esnaf Kefalet Kredisi, girişimciler ve esnaflar için büyüme kapılarını aralıyor. İşte bu kredi türünü daha yakından tanıyalım ve nasıl hesaplayabileceğinizi öğrenelim.

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2023 16:14
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2023 11:03
https://www.gazeteekspres.com/
Esnaf Kefalet Kredisi ile Şartları 

Esnaf Kefalet Kredisi, esnaf ve işletme sahiplerinin işlerini genişletmek, yeni yatırımlar yapmak veya mevcut işlerini daha etkili bir şekilde sürdürmek için ihtiyaç duydukları finansmanı elde etmelerine yardımcı oluyor. Kredi, Türkiye Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla sunulan bir destek programıdır ve işletmelerin daha uygun koşullarla kredi alabilmelerini sağlar.2023 senesi için geçerli olan esnaf kefalet kredi şartları şu şekilde belirlenmiştir;
Esnaf olmayanların başvuruları otomatik olarak geçersiz sayılıyor.
Kefalet kredisi için en önemli şartlardan birisi iki adet kefil bulundurma zorunluluğudur.
Kredi çekimi için kefil olacaklar için de Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na üye olma şartı konulmuştur.
Esnaf kefalet kredisine başvuru yapanların ipotek olarak gösterebileceği herhangi bir taşınmazı bulunmaması durumunda da yine kefil gösterme zorunluluğu bulunuyor.
ESNAF KEFALET KREDİSİNE NASIL BAŞVURU YAPILIR?
Esnaf kefalet kredisine başvuru yapmak için öncelikle gerekli evrakların hazırlanmış olması gerekiyor. Gerekli olan evrakların başında vergi dairesi mükellefiyet belgesi ve yıllık ciroyu gösteren belge geliyor. Bunların dışında gerekli olan belgeler ise; işletme sahibinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının aslı, sicil kayıt belgesinin aslı ve fotokopisi, Esnaf Kefalet Odası kayıt belgesi, ikametgah adresi ve bir adet biyometrik fotoğraf. Bu belgeler hazırlandıktan sonra esnaf kefalet kredi şartlarına uygun olan kişiler başvuruda bulunabiliyor. Esnaflar, bağlı bulundukları Esnaf Kooperatifi’ne yazılı olarak başvuru talebini iletebilir. Başvurunun sonucu ortalama olarak on beş gün içerisinde bildiriliyor.
2023 YILI İÇİN ESNAF KEFALET KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE KADAR?
Esnaf kefalet kredisinin faiz oranları 2023 yılı için güncellenmiştir. Çekilecek olan kefalet kredisinin tutarının faizi geri ödeme süresine göre değişiklik gösterebiliyor. Bir yıldan uzun vadede geri ödemesi yapılacak olan kefalet kredisinin yıllık faizi % 7,5 olarak belirlenmiştir. Bir yıldan uzun vadede geri ödemesi yapılacak olan kefalet kredisinin ortalama olarak aylık faizi % 0,62 olarak hesaplanıyor.
ESNAF KEFALET KREDİSİ İÇİN LİMİT VAR MI?
Esnaf kefalet kredisi için limit belirlemesi yapılmış olsa da yeni düzenlemeler ile bu limitlerde değişiklikler olabiliyor. Kefalet kredisinin ne için kullanılacağına göre, kefalet kredisi limitleri farklı olacak şekilde belirlenmiştir. İş yeri alımı yapmak için başvurulan kredinin limiti 1.500.000 TL olarak belirlenmiş olup 120 aya kadar vade imkanı sunuluyor. Araç alımı yapmak için çekilen kredinin limiti, iş yeri açma limiti ile aynı olarak 1.500.000 TL’dir. Araç alımı için kullanılacak olan kredinin vade süresi ise 84 ay olarak belirlenmiştir. İşletme kredisi için ise 500.000 TL kredi limiti bulunuyor. İşletme kredisi için 60 aya kadar vade imkanı bulunuyor. Araç onarımı ve iskonto kredisi için belirlenmiş olan kefalet kredisi limiti 200.000 TL’dir ve 9 aya kadar vade imkanı sunulmuştur.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.