Hava Durumu

GTB Eylül Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ve Meclis Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2023 13:45
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2023 13:45
https://www.gazeteekspres.com/
GTB Eylül Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Toplantıda; borsanın Eylül ayı faaliyetleri görüşülerek, 17 Temmuz’dan bu yana kapalı olan tahıl koridorunun küresel piyasalara olan etkileri, Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan tarıma yönelik temel hedefler ve yürürlüğe yeni giren tarımsal üretim planlanması yönetmeliği hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

Tahıl Koridoru

Toplantının açılışında konuşan GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasının kısa vadede yeniden işlevsel hale getirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Küresel gıda krizinin önlenmesi açısından Karadeniz tahıl koridoru girişiminin hayati önem taşıdığına işaret eden Tiryakioğlu, 17 Temmuz’dan bu yana kapalı olan koridorun özellikle tahıla acil ihtiyaç duyan Afrika ülkeleri için ilerleyen dönemlerde sıkıntı oluşturabileceğini söyledi.

Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi’nin eksikliklerin giderilerek yeniden canlandırılması gerektiğini kaydeden Tiryakioğlu, bu konuda önemli bir misyon üstlenen Türkiye’nin; Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasındaki görüşmelere öncülük ettiğini ve bu görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmasını umut ettiklerini söyledi.

22 Temmuz 2022'de İstanbul'da imzalanan anlaşmayla faaliyete geçen tahıl koridorudan şu ana kadar 32 milyon tondan fazla tahılın dünya pazarlarına ulaştırıldığını anımsatan Tiryakioğlu, koridorun küresel emtia fiyatları açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Ovp’de Tarım Başlıkları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan tarım ve gıda sanayine yönelik hedefleri de değerlendiren Tiryakioğlu, tarım ve gıda sanayine yönelik birçok önemli başlığı bünyesinde barındıran OVP’nin kararlılıkla uygulanması halinde sektör adına yeni başarı hikayeleri yazılmasında yol haritası oluşturacağını dile getirdi.

OVP’de tarımla ilgili yer alan birçok başlığın sektörün ana gündeminde yer alan konular olduğunu belirten Tiryakioğlu, OVP’de özellikle yeşil dönüşümle ilgili politika ve hedeflerin iklim değişikliğinden en fazla etkilenen tarım sektörü için önemli adımlar içerdiğini kaydetti.

Tiryakioğlu, kuraklık ile mücadelede yeni teknolojiler kullanılması, tarımsal veri temini ve rekolte tahmininde yapay zekâ, coğrafi bilgi sistemleri oluşturulması ve genç nüfusun tarıma yönlendirmesi gibi hususlarının da sektör adına son derece önemli adımlar olduğunu söyledi.

Worldfood İstanbul

Konuşmasının son bölümünde gıda sektörü çatı kuruluşlarının bir araya gelip tarihi bir iş birliği ile hayata geçirdiği Türkiye Gıda Platformu’nun desteğiyle düzenlenen Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul’a da  değinen Tiryakioğlu, 6 Eylül’de kapılarını açan ve 4 gün boyunca açık kalan fuarın 161 ülkeden toplam 64 bin 146 ziyaretçi ve 38 ülkeden 1117 katılımcıyı ağırlayarak rekor kırdığını sözlerine ekledi.

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ise toplantıda yaptığı konuşmada borsanın eylül ayı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.