Hava Durumu

Halka Arz Nedir? 

Halka Arz,  yatırımcılar tarafından bir şirkete ortak olmak yani şirketlerin pay senetlerini, yatırımcıya çağrı ve ilan yoluyla satışını ilan etmek demektir. Borsada halka arz ne demek? Halka arz nasıl gerçekleşir? İşte tüm merak edilenler haberimizin içeriğinde. 

Haber Giriş Tarihi: 05.09.2023 17:26
Haber Güncellenme Tarihi: 05.09.2023 17:26
https://www.gazeteekspres.com/
Halka Arz Nedir? 

Şirketler, ilan ve ya çağrı yoluyla halka arz ettikleri hisse senetlerini (pay) borsada listeleyerek sermaye olacak hisselerin satışı için gerekli kurallar sağlandıktan sonra şirketlerin paylarını, yatırımcılara borsa İstanbul üzerinden arz etmektedir. Halka arz, şirketin sermaye artırımı yapması için, hissedarların hisselerini satması ve finansal varlığını nakite çevirmek amacıyla yapılır. Şirket, genellikle kurum veya yatırım bankaları ile ortak olur. Bu kuruluşlar, halka arzın düzenlenmesi, pazarlanması ve hisse senetleerinin dağıtımı gibi konularda öncülük eder. Şirketlerin tanınırlığını arttıran, yatırımcı tabanını geliştiren bu yöntem ile, şirketin büyümesini finanse eder ve sermaye sağlamasına katkı sağlar. Bununla birlikte, halka arz, kamuya açıklanması gereken bilgileri aktarır, şirket içinde daha düzenleyici olmasına yardımcı olur. 
HALKA ARZ SÜRECİ NASIL GERÇEKLEŞİR? 
Özel bir şirket planlamlarını yaptıktan sonra halka arz yani halka açılma konusunda danışmanlık yapması ve halka arz için bir başlangıç fiyatı belirlemesinde bir yatırım bankası olan sigortacı ile anlaşır. Sigortacılar, yatırımcılar için önemli belgeler oluşturarak ve potansiyel yatırımcılarla tanıtım gezileri adı verilen toplantılar planlayarak yönetimin halka arza hazırlanmasına yardımcı olur. Şirket yalnızca kamuda katlanarak artmaya değil, aynı zamanda kamuyu denetleyen Sermaye Piyasa Kurulu kurallarına da uymak için planlamalar yapmalı. 
EBEBEK'İN HALKA ARZ SONUÇLARI AÇIKLANDI 
Ebeveynlerin en çok tercih ettiği Ebebek mağazası halka arz işlemi 29-31 Ağustos ve 1 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen halka arz edilen ebebek hisselerinin yüzde 48’i yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 25’i yurt içi kurumsal yatırımcılara, yüzde 25’i yurt dışı kurumsal yatırımcılara ve , yüzde 2’i şirket çalışanlarına tahsis edildi. Taleplerin sona ermesinin ardından Ebebek halka arz sonuçlarının ardından ne zaman işlem göreceği de merak konusu oldu.  Şirketin halka arzı, toplamda 40 milyon TL nominal değerli payların satışıyla sonuçlanırken, Halka arz büyüklüğü 1.8 milyar TL olarak belirlendi.  46,50 TL fiyattan talep toplayan Ebebek halka arzına 3 milyon 917 bin 194 yatırımcıdan, tahsisat tutarının 7,7 katı talep oldu. Halka arz sonrası ebebek’in halka açıklık oranı yüzde 25 olarak açıklandı. Ebebek, halka arzı 7 Eylül Perşembe günü borsada işlem görecek. 
BAYDÖNER'İN HALKA ARZ SONUÇLARI BELİRLENDİ
15 -16 tarihleri arasında gerçekleştirilen halka arz işlemi yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından ilgi gören Baydöner, Türkiye'nin 2007'den itibaren 159 şubesi ile restoran zinciri şirketlerinden biri haline geldi.  Şirketin Borsa İstanbul tarafından paylaşılan verilere göre, 3,23 kat filtrelenmemiş  58.129.393 TL nominal değerli talep geldi. Baydöner’in halka arzında 1.262.310 adedi yurt içi bireysel yatırımcı, 1.851 adedi yurt dışı bireysel yatırımcı, 54 adedi yurt içi kurumsal yatırımcı olmak üzere toplamda 1.264.215 yatırımcıya dağıtım gerçekleştirildi. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.