Hava Durumu

Konaklama Bedeli Vergisi Bela Oldu

Gaziantep Eski Otelciler Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, sektörde yaşanan ekonomik sıkıntılara değinerek bankaların otel işletmecilerine ait uygun ödenekli krediler açmasını talep etti.

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2023 14:31
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2023 14:31
https://www.gazeteekspres.com/
Konaklama Bedeli Vergisi Bela Oldu

Gaziantep’te konaklama fiyatlarının durmadan güncellendiğine değinen Gaziantep Eski Otelciler Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, “Otel fiyatları pandemi ve depremden sonra sürekli değişmeye başladı. Normalde biz fiyatları yılda bir kez güncellerken yüzde 15 olmak kaydı ile revize ediyorduk ancak son 6 aydır özellikle 2 ayda bir fiyatları arttırıyoruz. Arttırmak zorundayız, enflasyon ile baş edemiyoruz. Artırıma gittiğimiz zaman ise ağırladığımız misafirlerimiz ile karşılıklı olarak durumda kalıyoruz. 2 ay önce ağırladığımız bir misafir şimdi tekrar gelmiş ancak fiyatlar 2 ay öncenin fiyatları değil haliyle ‘Ben şu kadara kaldım, kayıtlarıma bakın, bu fiyatlar ne olmuş’ şeklinde sitemlerde bulunuyorlar. Bu durumda bizleri aslında zora sokuyor çünkü misafir kaybı yaşamamız çok olağan” açıklamalarında bulundu.

KONAKLAMA BEDELİ VERGİSİ BELA OLDU

Yılmaz, “Vergiler aşırı derecede yükseldi özellikle ekstradan vergiler çıktı. Konaklama bedeli vergisi diye bir vergi geldi, biz bu vergiyi nereden kazanalım. Misafirden alsak olmayacak bir konaklamaya 2 ücret vermiş gibi bir durum söz konusu biz karşılasak zora düşüyoruz. Resmen kendi bütçemizi gasp ediyoruz. Süreci bir şekilde geçirmeye çalışıyoruz ama gerçekten çok sıkıntılı bir durum içerisindeyiz. Vergiler, fiyat tarifleri geliyor ama denetim yok, işletmelerde ayrı ayrı uçuk fiyatlar baş göstermiş durumda. Yüzde 100 arttırım yapan var, yüzde 20 artırım yapan var, karışık fiyatlarla baş başa kalmış durumdayız” şeklinde konuştu.

ZOR DURUMDAYIZ

Başkan Yılmaz, “Maliyetler, gider kalemleri artık karşılanamaz hale geliyor. Her ay aldığımız ürün zamlanıyor. Kahvaltılık, temizlik malzemesi ürünleri özellikle de aşırı pahalı bir de bunun eleman giderleri var. Kış sezonu geliyor, herkes hazırlık yapıyor, okullar açılıyor gerçekten büyük bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Bununla ilgili bir şeylerin yapılması lazım. Kredilerin olmaması da ayrıyeten bizim için çok zor bir durum. Eskiden krizlerde biz işletmeciler olarak çok cazip fiyatlarla kredileri kullanıyorduk, o şekilde önümüzü görüyorduk ama şu anda kredi de yok.  Bir an önce özellikle konaklama, otel işletmecilerimize kredilerin açılması lazım. Yani var diyorlar kredi ama kredi yok. Faiz oranları çok uçuk. O fiyatlarda kredi çeksen safi krediyi ödemeye çalışacaksın” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.