Hava Durumu

Kredide de ilk ondayız;

TÜİK, Türkiye’de okuma yazma bilmeyen kişi sayısının en çok olduğu ilçeleri sıralandı. Türkiye’de ilçelerin 15 yaş üstü nüfusun içinde üniversite veya meslek yüksekokulu bitirmiş olanların oranına bakıldığında, en okumuş ilk 20 ilçesi arasında Gaziantep ilçeleri yer almadı.

Haber Giriş Tarihi: 06.11.2023 16:48
Haber Güncellenme Tarihi: 06.11.2023 16:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
Kredide de ilk ondayız;

En okumuşlar arasında yokuz

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2022 verilerine göre Şahinbey ilçesi, 15 yaş üstü nüfusta okuma yazma bilmeyen kişi sayısının en çok olduğu ilçeler sıralamasında üçüncü oldu. En çok okuma yazma bilmeyen ilçeler sıralamasında ilk sırada yer alan Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesini, Adana’nın Seyhan ilçesi takip etti. Listede Gaziantep’in Şehitkamil ilçesi ise 15 bin 792 ile altıncı sırada yer aldı. 

ŞEHİTKAMİL ALTINCI SIRADA

Okuma yazma bilmeyen kişi sayısında zirvede yer alan Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde 24 bin 630 kişinin okuma yazma bilmediği açıklandı. İkinci sırada yer alan Adana’nın Seyhan ilçesinde okuma yazma bilmeyenlerin sayısı 21 bin 184 iken, bu sayı üçüncü sırada yer alan Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde 17 bin 851 olduğu tespit edildi. Listeyi, sırasıyla Şanlıurfa Siverek, Batman Merkez ve Gaziantep’in Şehitkamil ilçeleri takip etti. 

NÜFUSA ORANLA OKUMA YAZMA ORANI İYİ DURUMDA

Türkiye’de ilçelere göre okuma yazma bilmeyen nüfusun 15 yaş üstü tüm ilçe nüfuslarına oranına bakıldığında ise Malatya’nın Pütürge ilçesi ilk sırada yer aldı. Okuma yazma bilmeyen nüfusun 15 yaş üstü tüm ilçe nüfuslarına oranına bakıldığında ise ilk 20’de Gaziantep ilçelerine rastlanmadı.

EN OKUMUŞ İLÇELER ARASINDA GAZİANTEP YOK

Türkiye’de ilçelerin 15 yaş üstü nüfusun içinde üniversite veya meslek yüksekokulu bitirmiş olanların oranına bakıldığında, en okumuş ilk 20 ilçesi arasında Gaziantep ilçeleri yer almadı. Listede ilk sırada yer alan İstanbul’un Kadıköy ilçesini sırasıyla İstanbul Beşiktaş, Ankara Çankaya, İzmir Güzelbahçe, İstanbul Bakırköy ve İzmir Karşıyaka takip etti. Kadıköy’ün 15 yaş üstü nüfusun içinde üniversite veya meslek yüksekokulu bitirmiş olanların oranına bakıldığında yüzde 55,34 ile zirvede olduğu görüldü.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.