Hava Durumu

Santorini’de Nerede Kalınır ? En Sevilen Tatil Beldeleri

Volkanik Santorini adası, özellikle gün batımı sırasında dramatik manzaraları ve kalderanın nefes kesen manzarasıyla sevilir.

Haber Giriş Tarihi: 29.08.2023 13:21
Haber Güncellenme Tarihi: 29.08.2023 13:21
https://www.gazeteekspres.com/
Santorini’de Nerede Kalınır ? En Sevilen Tatil Beldeleri

Efsanevi manzarayı en iyi şekilde özümsemek için, gezginler adanın kuzeybatı tarafında kalderanın kenarına inşa edilmiş dört köyden birinde kalmayı planlamalıdır: başkent Fira, rahat Firostefani, romantik Imerovigli ve lüks Oia. Her birinin farklı artıları ve eksileri var, ancak çoğu ziyaretçi, özellikle ilk kez gelenler, bu dört köyden birinde kalmayı tercih edecek. Fira, Firostefani ve Imerovigli arasında yürümek kolaydır, ancak Oia, Imerovigli'nin kuzeyinde iki saatlik bir yürüyüş mesafesindedir (veya otobüs veya taksiyle 20 dakikadır), bu nedenle adanın ayrı bir parçası gibi hissettirir. Bu dört köy arasındaki yürüyüş, bir Santorini ziyaretinin en önemli noktalarından biridir. Santorini’de nerede kalınır ? Sorusuna en iyi cevap bu 4 köy olsa da, daha birçok farklı tatil beldesinden bahsetmekte mümkün.

Kaldera kasabalarından birinde kalmanızı şiddetle tavsiye ederim çünkü Santorini'yi bu kadar özel yapan şey budur - inanılmaz manzaralar ve neredeyse gerçeküstü ortam. Bununla birlikte, özellikle yaz aylarında, yolcu gemilerinin günübirlikçilerle dolup taştığı yaz aylarında, uçurum kenarındaki köyler kalabalıklaşabilir. Kaldera manzaralarını seyrederken kalabalıktan kaçınmak için, Imerovigli ile Oia arasındaki bölgede kalın ya da daha güneydeki Akrotiri, Megalochori ya da Mesaria yakınındaki uçurum kenarındaki otellere gidin; kalderanın güney kenarındaki oteller yürüme mesafesinde çok az olduğundan daha izole olma eğilimindedir (zamanınızın çoğunu kaldera manzarasının tadını çıkararak bir havuz başında geçirmek istiyorsanız bu iyi bir şeydir). Geleneksel bir dağ köyü olan Pyrgos, romantik bir atmosfer ve gün batımının yanı sıra Santorini'nin en yüksek noktalarından birindeki tepesinden tüm adanın panoramik manzarası için mükemmel bir seçimdir. Başka bir geleneksel köy olan Megalochori, Santorini'nin şarap bölgesinin kalbinde yer almakta olup keşfedilmeyi bekleyen çekici bir köy merkezine sahiptir.

Santorini’de Nerede Kalınır ?

Ana köyler (Fira, Firostefani, Imerovigli, Oia) adanın batı ucunda, kaldera uçurumunun üzerinde yer alır ve yanardağa bakar. Kaldera kasabaları daha moda, restoranlar daha iyi, kulüpler daha sofistike ve oteller daha lüks - gerçi sahillerde bazı lüks oteller de var. Sahil kasabaları daha rahattır, daha ucuzdur ve diğer Yunan adalarına daha yakındır. Plajlardaki restoranların çoğunda (ama hepsinde değil) bar yemeği kuraldır. Bir sahil otelinde kalırsanız, Fira ve kaldera arabayla sadece 20 ila 30 dakika, Oia ise 20 dakika uzaklıktadır. Ada küçüktür, bu nedenle bir bölgede kalıp diğerini keşfetmek kolaydır. Pek çok aile, çocuklara uygun oteller, restoranlar ve aktiviteler için plaj alanlarında kalmayı tercih ediyor ve çünkü daha düz manzara, çocuklar veya bebek arabasını itenler için gezinmek, kalderanın dik kayalıkları ve görünüşte sonsuz sayıdaki merdivenlerden daha kolay ve daha güvenli.

Işte Santorini’de nerede kalınır ? Sorusuna cevap olabilecek en popüler yerler ;

1.Fira

Santorini'nin başkenti Fira (Thera veya Thira olarak da adlandırılır), Santorini'nin açık ara en hareketli yeridir ve bu, onu adanın düzenine aşina olmayan ilk kez gelen ziyaretçiler için ideal kılar.

Kaldera tarafı, tüm adanın en büyüleyici manzaralarından birini sunarken, sayısız kafe, restoran, mağaza ve bar hayatın uğultusunu sürdürüyor.

Ziyaret etmeye değer bir dizi müze ile Fira'da görülecek ve yapılacak çok şey var. Santorini Arkeoloji Müzesi ve Tarih Öncesi Thira Müzesi, yıllar boyunca kazı alanlarından çıkarılan ufuk açıcı eserlere sahiptir.

17. yüzyıldan kalma bir konaktan dönüştürülmüş Megaro Gyzi Müzesi, adadaki en eski fotoğraflardan, resimlerden ve el yazmalarından bazılarını içerir. Lignos Emmanuel Folklor Müzesi, bir mağaranın içinde yer aldığı ve yalnızca yaz aylarında erişilebildiği için özellikle benzersizdir.

Fira, Santos Winery ve Santorini Brewing Company gibi yerel şarap imalathaneleri ve bira imalathanelerinin yanı sıra geleneksel tavernalar ve yenilikçi yemek mekanlarının cazip bir şekilde yayılmasıyla hem yiyecek hem de içecek meraklıları için bir cennettir.

Fira, adanın tam merkezidir. Oia, Imerovigli ve Firostefani gibi, kaldera uçurumunun üzerine tünemiş ve yanardağın muhteşem manzarasına sahip. Fira, en çok restoran, mağaza ve otele sahiptir ve Santorini'nin gece hayatının merkezidir. Burası Santorini'nin otobüs ağının merkezi olduğundan, adanın hemen hemen her yerine tek bir otobüs yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Aksiyondan, alışverişten, yemek yenecek çok sayıda seçenekten ve dans kulüplerinden hoşlanıyorsanız, o zaman burada olmak isteyeceksiniz.

Fira'da harika kaldera manzaralı birçok otel vardır, ancak aynı zamanda uçurumdan geri dönen ve manzarası olmayan çok sayıda otel vardır, bu da daha ucuz oldukları anlamına gelir ve Fira'yı bütçesi kısıtlı gezginler için iyi bir seçim haline getirir. Fira'ya en yakın plaj, otobüsle yaklaşık 20 dakika uzaklıktaki Kamari'dir.

2.Oia

Oia, Fira ile birlikte Santorini'de kalınacak en iyi yerlerden biridir. Romantik bir tatil, daha sessiz, daha rahat, güzel gün batımı manzaraları, romantik restoranlar, nefes kesen manzaralar, lüks oteller ve mağazalar ile lüks bir konum arayan çiftler veya balayı çiftleriyseniz, Oia Fira'dan daha iyidir. Parti ve gece hayatı istiyorsanız başkent Fira'ya gidin.

Oia, uçurumun kenarına dökülen ve Santorini'nin kaldera körfezine bakan geleneksel beyaz binalarla dolu bir başka muhteşem batı sahil kasabasıdır.

Çiftler için mükemmel bir alan olan mavi kubbeli kiliseler ve çok sayıda turist mağazası, romantik restoran ve kafelerin bulunduğu dar sokaklar bulacaksınız.

Oia, gündüz saatlerinde günübirlik ziyaretçilerle çok meşgul oluyor, ancak akşamları çok daha rahat ve ayrıcalıklı bir yaşam alanı oluyor. Güzel gün batımı, kasabanın en önemli çekimlerinden biridir ve görülmesi unutulmaz bir manzaradır.

Oia'nın bazı eklektik ve ilgi çekici konaklama birimleri vardır. Yamaçta sıralanmış evlerden oluşan butik otellerde kalabilirsiniz. Ancak uçurumun çok dik olduğunu unutmayın, bu aile grupları için doğru bir seçim olmayabilir.

Güzel gün batımının yanı sıra, 19. yüzyıldan kalma bir Kaptan Köşkü'ndeki Denizcilik Müzesi'nde adanın denizcilik tarihi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bizans Müzik Aletleri Müzesi, tarih öncesi çağlardan kalma Yunan müzik aletlerini sergiler.

Rum Ortodoks kilisesi Panagia Platsani Kilisesi, köyün kalbinde, ana meydanda yer alan Oia'daki en ünlü ve etkileyici kilisedir. 1956 yılında meydana gelen bir depremden sonra, Venedik Oia Kalesi'nin surları içindeki orijinal kiliseden yeniden inşa edilmiştir.

Santorini'de en çok fotoğraflanan mavi kubbeli kiliseler Oia'da bulunur ve Agios Spiridonas (Aziz Spyridon) ve Anasteseos (Kıyamet Kilisesi) kiliseleridir. İkisi de uçurumun kenarında yan yana yer almaktadır.

Agios Nikolaos Kalesi (St. Nicolas Kastro), Oia'da gün batımını izlemek için en popüler noktadır. Ayrıca aşağıdaki Ammoudi körfezinin ve yel değirmenlerinin fotoğraflarını çekmek için de mükemmel bir yerdir. Eğer Santorini’de balayı tatili planlıyorsanız, oia bölgesi sizin için Santorini’de nerede kalınır ? Sorusuna en iyi cevap olacaktır. Daha detaylı konaklama rehberi için http://gezilecekyerler-listesi.com adlı web sitesini de inceleyebilirsiniz.

3.Imerovigli

Fira'dan yürüyerek sadece 30 dakika uzaklıktaki Imerovigli, kesinlikle eşsiz konaklama birimleriyle tanınır. Bir dizi görkemli otel, birçok ziyaretçinin tüm Santorini'deki en iyi gün batımı manzaralarını sunduğunu iddia ettiği, aslında yeniden dönüştürülmüş mağaralar olan süitler ve daireler içerir.

Yakındaki Oia'ya çok benzeyen Imerovigli, Fira'dan daha sakin bir tempo sağlar, bu da onu çiftler ve aileler için Santorini'de kalmak için ideal kılar. Sessiz pitoresk sokaklar ve şiirsel çevre, büyüleyici bir akşam geçirmenizi sağlarken, yakındaki plajlar gün boyunca kendi cennet sığınaklarını sunar.

Elverişli konumu sayesinde, çeşitli ulaşım seçenekleriyle Imerovigli'den Santorini adasının etrafında dolaşmak nispeten kolaydır. Nefes kesen gün batımı ve kaldera manzarasına sahip hem Fira hem de Oia'ya yakın bir konumdadır, ancak Imerovigli, yoğun Fira ve Oia kasabalarından daha sessiz ve huzurludur. Gerçekten dinlendirici bir tatil için en iyi yer diyebiliriz.

Bu destinasyonla ilgili en iyi şey, kaldera körfezinin ve Ege Denizi'nin muhteşem gün batımı manzarasıdır. Santorini'nin uçurum kenarındaki kasabalarından hangisinin en iyi gün batımı manzarasına sahip olduğu konusunda bazı tartışmalar var, ancak çoğu kişi Imerovigli'nin öne çıkan seçenek olduğu konusunda hemfikir.

Imerovigli, her gittiğinizde fotoğraf fırsatlarıyla doludur. En instagramlanabilir noktalardan bazıları Chromata Hotel'in Merdiveni, çan, kapı, kubbe, Alexander Suites'in önündeki çatı, Grace Otel ve Nefelis Homes'a yakın merdiven olan Skaros Kayası olan Anastasi Kilisesi'dir.

Otantik yöresel yemekler ve şarap için nezih kafeler, restoranlar ve barlar var ama gece hayatı diye bir şey yok, bunun için Fira'ya gitmeniz gerekecek. Batı kıyısındaki tüm uçurum kasabalarında olduğu gibi, bir plaja gitmek için ada boyunca seyahat etmeniz gerekecek, ama dürüst olmak gerekirse, böyle bir manzara ile kimin umurunda?

Imerovigli'de yapılacak diğer şeyler arasında Santorini Şarap Müzesi'ni ziyaret etmek, Art Space Winery'yi ziyaret etmek, Agios Georgics kilisesinin önünde gün batımını izlemek, Blue Note ve Mezzo restoranları sayılabilir. Kesinlikle Santorini’de nerede kalınır ? Sorusuna sessiz ve sakin cevap arayanların tercih edebileceği bir yer.

4.Firostefani

Fira'nın kuzeyindeki patikada on dakikalık bir yürüyüş, kelimenin tam anlamıyla "Fira'nın tacı" anlamına gelen Firostefani'dir. Başkentin bir çeşit uzantısı olarak, Firostefani'nin başladığı ve Fira'nın bittiği kesin bir yer yoktur, ancak çoğu kişi bunun Volkan on the Rocks veya Anteliz Suites yakınlarında olduğu konusunda hemfikirdir. Firostefani, bulunduğu yükseklikten, kaldera ve volkanların Fira'dan biraz daha iyi manzaralarını sunar. Aksiyona ve gece hayatına yakın olmak istiyor ama kalabalık istemiyorsanız, Firostefani mükemmel bir alternatif. Firostefani'de bir avuç restoran, kafe, fırın ve birkaç market var ama bar veya gece kulübü yok.

Bu köy, başkent fira'nın kuzeyine sadece 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ayrıca, Santorini'nin ikonik kaldera körfezine bakan uçurumun tepesinin kenarına dağılmış geleneksel beyaz Yunan binalarından oluşan güzel bir yerleşim yeridir. Santorini'nin tamamında olduğu gibi, uçurum kenarındaki konaklama için bir prim ödemeyi bekleyebilirsiniz, ancak odalar iç kısımda biraz daha ucuza geliyor. Kafeler, restoranlar ve barlar var ama seçenekler Fira'dakinden daha az çeşitli.

Firostefani köyü uzun zamandır ayrı bir yerleşim yeri olarak görülse de, aslında Fira'nın kuzeydeki bir uzantısı ve Santorini'de kalınacak en değerli yerlerden biri. Köy, deniz ve yanardağın muhteşem manzaralarına ve eşit derecede zarif konaklama yerlerine sahip, ancak daha turist odaklı muadilinden çok daha sakin bir yaya hızında olan, genellikle Fira'nın daha küçük bir versiyonu olarak görülüyor.

Firostefani'de, köyün merkezinde kendine ayrılmış bir alışveriş bölgesinin yanı sıra, tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda harika kafe, bar ve restoran bulunmaktadır. Santorini’de nerede kalınır ? Sorusuna farklı bir alternatif cevap arıyorsanız Firostefani’ye göz atabilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.