Hava Durumu

100. yıl kutlaması sönük geçti

Kongrelerdeki heyecan, kutlamalarda yoktu

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2023 16:31
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2023 17:55
https://www.gazeteekspres.com/
100. yıl kutlaması sönük geçti

Cumhuriyet Halk Partisinin 100. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle CHP Gaziantep İl Başkanlığı tarafından Demokrasi Meydanı’nda çelenk sunma töreni düzenlendi. Demokrasi Meydanı’na yapılan tören, her yıl olduğu gibi bu yıl da katılım sayısının az olmasından dolayı sönük geçti
Cumhuriyet Halk Partisinin 100. kuruluş yıl dönümü Gaziantep’te de etkinliklerle kutlandı. Kutlama törenlerine 100. Yıl gibi anlamlı bir yıldönümü olmasına rağmen, partililer ilgi göstermedi. 
Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, İl Başkanı Karaca Bozgeyik tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşı okunmasıyla devam etti.


CHP’nin 100. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle alanda konuşma yapan İl Başkanı Karaca Bozgeyik, “Bugün Cumhuriyetimizi kuran, cumhuriyetimiz kadar köklü, Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere emaneti Cumhuriyet Halk Partisi'nin 100. kuruluş yıldönümünü kutlamaktan gurur duyuyoruz. ”dedi.
Bugünün CHP’liler için gurur günü olduğunu belirten Bozgeyik, “Bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin, mirasını bir asra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünün zorluklarıyla büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi'nin, yanının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır. Partimiz, Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni biçimlendirmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk'ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve milletimizin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyetin asırlık yolculuğuna eşlik etmiş bir partidir. Öyle ki, dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı siyasi partiden birisi olma şerefine de sahiptir. Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıllık geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye'nin en önemli siyasi miraslarından biridir. Bu miras sadece bize değil; Büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir.”dedi.


Atatürk’ün çizdiği yolun rehberleri olduğunu belirten Bozgeyik, “ Bugün partimize ve Cumhuriyetimize saldırılar 100 yıl önceki karanlık anlayışla artarak devam etmektedir. Her türlü etik değerden uzak bir şekilde, kurumlan, halkı, Anayasayı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu çok karanlık dönemde dahi bize ışık tutan, önderimiz Atatürk'ün çizdiği yoldur. Cumhuriyet Halk Partisi, Saray zihniyetinin, cemaatlerin, zümrelerin, kendini halktan üstün görenlerin karşısında milletin kayıtsız şartsız egemenliği dediği için cumhuriyetçidir. Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanların ve topraklarımızı rant alanı olarak görenlerin karşısında milliyetçidir. Önce halk dediği için, toplumu kutuplaştırmadığı için, yasalar karşısında herkesi eşit gördüğü için halkçıdır. Bizim hep birlikte, bu büyük mirası ve değerleri yaşatarak, Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Ata'mızın çıktığı bu yolda, ülkemizi ikinci yüzyılımızda gerçek bir demokrasiye kavuşturmak, tıpkı geçmişte olduğu gibi ülkemizi muasır medeniyetler tarafından örnek alınan ve yurttaşlarımızı her bakımdan gurur duyulan bir ülkede yaşatmak için çalışmaya devam edeceğiz. Geçmişin Mirasıyla Yeni Yüzyıla ilerleyen partimiz ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edecektir. 100'üncü yılımız hepimiz için kutlu olsun” şeklinde konuştu.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.