Hava Durumu

Bakbak: Kentsel Dönüşüm Şart

AK Parti Gaziantep Milletvekili Doç. Dr. Derya Bakbak, TBMM Genel Kurulu’nda Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi ile ilgili kanun teklifi üzerine söz alarak kentsel dönüşüme yönelik çalışmaları anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 08.11.2023 09:39
Haber Güncellenme Tarihi: 08.11.2023 09:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazeteekspres.com/
Bakbak: Kentsel Dönüşüm Şart

Bakbak, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerini tarihimizin en büyük felaket olarak değerlendirdi ve “Nurdağı ve İslahiye’ye her gittiğimde deprem manzarası gözümün önüne geliyor, fiziki olarak depremin hasarını ortadan kaldırıyor olsak da yüreğimizdeki acı hala tazeliğini koruyor” dedi.  

Milletvekili Bakbak, deprem sonrasındaki dayanışmayı “Türkiye’nin asıl gücü” olarak yorumladı ve Genel Kurul kürsüsünden şunları söyledi: 

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın söz verdiği üzere çok yakında inşası tamamlanan konutlara vatandaşlarımızı kavuşturacağız.  İnşallah bu yılın sonuna kadar 46 bin konutun anahtarını teslim edeceğiz. 3 yıl boyunca 3 trilyonluk kaynak kullanarak depremin yıktığı şehirlerimizi eskisinden daha güvenli şekilde ayağa kaldıracağız. Başvurusu 230 bini aşan “Yerinde Dönüşüm” projemizle de evini yerinde yapmak isteyenlere hibe ve kredi veriyoruz. 

Boşuna demiyoruz yaparsa AK Parti yapar diye.  Çünkü bizim derdimiz hizmet, gücümüz millet…Şehirlerimizin inşası, vatandaşımızın huzuru ve güvenliği bizim temel meselemiz. 
AK Parti hükümetleri olarak şehirlerimizi deprem başta olmak üzere afetlere dirençli hale getirmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koydukları “Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm” hamlesiyle ülkemizdeki yapı stokunu yeniliyoruz.
Bakınız Gaziantep Şahinbey’de 10 bin 350, Şehitkamil’de 2 bin 780 bağımsız bölüm ile 276 işyerinin dönüşümünü tamamladık.  

Biliyorsunuz ülkemiz deprem kuşağında yer alıyor ve nüfusumuzun yüzde 71’i deprem riski ile karşı karşıya. Bu riski tamamen ortadan kaldıramayız ama depremin vereceği hasarı en aza indirebiliriz. Bunun için kentsel dönüşüm şart diyoruz. Ülkemizdeki 36 milyon bağımsız bölümden yaklaşık 6 milyonu risk altında. 2 milyon bağımsız bölümün acil dönüştürülmesi gerekiyor.  
Müsterih olun, biz yol haritamızı çıkardık ve ülkemizin ihtiyacı olan bu dönüşümü tamamlamadan bize durmak yok. 

Üyesi olduğum Deprem Araştırma Komisyonunda; dirençli yapı stokunun oluşturulması, riskli yapı, hak sahipliği gibi birçok hususta önerilerde bulunmuştuk. Amacımız iş süreçlerini hızlandırmak, dönüşüm uygulamalarının etkinliğini artırmaktır. Mimarından mühendisine, ustasından işçisine, kullanılacak beton ve donatının istenilen kalitede olmasından yapı denetimine kadar tüm süreç büyük bir hassasiyet arz etmekte, depreme dayanıklı yapı konusunda herkese de büyük sorumluluk düşmektedir. Ülkemizin 5 yıllık yol haritasını ortaya koyduğumuz 12. Kalkınma Planımızın beş ana ekseninden biri de afetlere dirençli yaşam alanları oluşturarak aynı acıları bir daha yaşamamaktır.
“Kentsel Dönüşümü Ak Parti Başlattı”

Bakbak, kentsel dönüşüm süreçlerini geciktiren çevreleri de eleştirdi. Kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmaların AK Parti iktidarıyla ülke gündemine geldiğini belirten Bakbak, şöyle konuştu:

“Maalesef bu ülkede milletin yararına atılan her adıma karşı duran bir zihniyet ile karşı karşıyayız. Küçük hesaplarla depremde ağır hasar alan özellikle bazı mahallelerimizde dönüşüm sürecini geciktiren, engelleyen zihniyetin vicdanı acaba rahat mı?

Genlerinde yıkım siyaseti olan bu zihniyet, vatandaşı yalan yanlış bilgilendirip kışkırtarak, kentsel dönüşüm sürecinin önünü tıkadığı için milletimizden özür dileyeceğine 14 Mayıs seçimleri sonrasında depremzede vatandaşlarımıza yapmadıklarını bırakmadılar. İbretle izledik. Millet ile bağını güçlendirip gönüller yapacaklarına “oy yoksa hizmet yok” mantığı güden bu zihniyete şehirlerimizi teslim edecek miyiz? Tabi ki de etmeyeceğiz! Milletimizi bunlara mahkum edecek miyiz? Tabi ki de etmeyeceğiz! Bu aziz millet evelallah yerel seçimlerde karnenizi yine elinize verecek.”

“Aydınlık Yarınlar İnşa Edeceğiz”

Bakbak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Büyük ve Güçlü Türkiye’nin inşacısı olduklarının altını çizdi ve muhalefetin milletin gönlünde yer edinemeyeceğine vurgu yaptı.

“Bu ülkenin geleceğini çalmak isteyen vesayet odaklarından, terör belasına, vicdansız tutarsız zihniyetten, kirli ittifaklara hepsi ile mücadele eden bir liderin; Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın rehberliğinde yol alacak, aydınlık yarınlarımızı, güvenli ve dirençli şehirlerimizi inşa edeceğiz.  
Biz yapacağız siz engellemeye kalkacaksınız. Ancak unuttuğunuz bir şey var; milletin gönlünde asla yer edinemeyeceksiniz. Tüm hesaplarınız 14-28 Mayıs’ta olduğu gibi yine başka bahara kalacak. Size en güzel cevabı 21 yıldır olduğu gibi yine milletimiz verecek.”
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.