Hava Durumu

“İthalatçı uygulamalara son verilmeli”

Karaca, üretici köylülere seslendi

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2023 14:53
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2023 14:53
https://www.gazeteekspres.com/
“İthalatçı uygulamalara son verilmeli”

Yeşil Sol Parti Gaziantep Milletvekili Adayı ve Emek Partisi GYK üyesi Sevda Karaca, üretici köylülere seslendi. Karaca, “Sermayeden bağımsız tarım politikalarını birlikte hayata geçireceğiz. İthalatçı uygulamalarına son verilmeli. Tarım üretimindeki girdi maaliyetleri düşürülmeli.” şeklinde konuştu.

Köylüleri ziyaret eden Yeşil Sol Parti Gaziantep Milletvekili Adayı Karaca üretici köylülere seslenendi , “Sebze halini, fıstık halini, köyleri gezdik. Üretici köylünün derdi büyük! AKP iktidara gelirken “IMF ve Dünya Bankasının tarım politikalarını değiştireceğiz” dedi. 21 yılda çiftçi daha beter hale geldi. Destekleri azaldı, girdi maliyetleri arttı. Kendi ürettiği buğdaydan ekmek yapan köylüler, büyükşehirlerde halk ekmek büfeleri önünde ucuz ekmek kuyruğuna girer oldu. Şirketler tarıma el attılar. Hibe, kredi gibi adlarda şirketlere teşvik aldılar. Temel gıda maddelerini üreten köylüler desteksiz kaldı. “şeklinde konuştu.

Karaca köylülerin sorunlarını bir kez daha dile getirerek''Köylülerin birbiri ile paylaştıkları tohumları; alınır satılır mal haline getirdiler. Yaylaları köylülere paralı hale getirdiler. Meraları; enerji ve maden şirketlerinin talanına açtılar. İmara açılan tarım alanları 20 yılda 3,4 milyon hektarı aştı. 2002’de çiftçi borçları toplamı 2,4 milyar lirayken bugün 325 milyar liraya yükseldi. Borçları nedeniyle traktörü, malı mülkü hatta hayvanı haczedilen çiftçilerle dolu bir ülke olduk. Gelinen noktada 2,5 milyon çiftçi tarımdan koptu.Et Balık Kurumu, Süt Endüstrisi Kurumu ve Şeker fabrikalarını özelleştirdiler”dedi.

“BİRLİKTE KAZANACAĞIZ”
Bu sorunlar için çözümlerinin hazır olduğunu belirten Karaca, çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

İthalatçı uygulamalarına son verilmeli.       

Tarım üretimindeki girdi maaliyetleri düşürülmeli.        

Tarım üretiminde kullanılan elektrik ve tarımsal sulama borçları faizsiz olarak ertelenmeli.        

Küçük üreticilerin banka ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları silinmeli.        

Küçük üreticiler ve mevsimlik tarım işçilerinin SGK primleri devlet tarafından karşılanmalı.        

Tarım arazilerinin tarım dışı kullanımı engellenmeli, tarım ve yaşam alanlarını talan ve tahrip eden tüm uygulamaları durdurulmalı ve engellenmelidir.      

Mera ve yaylalar için hayvan yetiştiricilerinden para alınmamalı.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.