Hava Durumu

Ortalık Toz-duman

Asrın Felaketi’nde ağır hasar alan Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yıkım işlemlerine başlanmıştı.

Haber Giriş Tarihi: 07.09.2023 16:42
Haber Güncellenme Tarihi: 07.09.2023 16:47
https://www.gazeteekspres.com/
Ortalık Toz-duman

71 yıllık hastanende yıkımı sırasında ortaya çıkan manzara kentte tartışmalara neden oldu. Onkoloji Hastalarının tedavi gördüğü Tıbbi Onkoloji ve Hematoloji Tanı ve Tedavi Merkezi Kemoterapi Ünitesi yakınlarında gerçekleşen yıkımlarda ortaya çıkan toz-duman, kanser tedavisi gören hastaların hayatını tehdit ediyor. Yıkım çalışmalarına isyan eden hasta ve hasta yakınları, ‘’Bu nasıl yıkım?’’ diyerek tepki gösterdi.

Gaziantep’te 71 yıldan bu yana faaliyet gösteren Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 6 şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerden ağır hasar görmüştü. Ağır hasarlı olarak kayıtlara geçen hastane boşaltılmış, birimler Mücahitler Hastanesine taşınmıştı.

NEFES ALMAK BİLE ZOR

Ağır hasarlı binanın yıkımına geçtiğimiz haftalarda başlanırken, yıkım çalışmaları sırasında ortaya çıkan manzara ise vatandaşların tepkilerine neden oldu. Hastane yıkım çalışmalarına sulama yapılmaması nedeniyle kent merkezinde meydana gelen yoğun toz ve duman vatandaşları rahatsız etti. Her yeri kaplayan toz nedeniyle esnaf, dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı, vatandaş ise güçlükle nefes alır hale geldi.

ONKOLOJİ MERKEZİ YAKINLARINDA YIKIM!

Yıkım çalışmalarına yönelik bir başka eleştiri ise kanser tedavisi gören hasta ve hasta yakınlarından geldi. Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi kampüs alanında yer alan Tıbbi Onkoloji ve Hematoloji Tanı ve Tedavi Merkezi Kemoterapi Ünitesi’nde tedavi gören ve büyük bir bölümü akciğer kanseri olan hastaların hayatı yoğun toz-duman nedeniyle tehlikede.

BİR TARAFTA YIKIM BİR TARAFTA ONKOLOJİ TEDAVİ MERKEZİ!

Gazete 27’ye konuşan hasta ve hasta yakınları, yıkım nedeniyle ortaya çıkan toz ve duman yüzünden nefes almakta güçlük yaşadıklarını, rahatsız olduklarını belirttiler. Yıkım sırasında sulama yapılmamasının yalnızca kanser hastaları için değil tüm vatandaşlar için ciddi bir risk oluşturduğunu kaydeden hasta ve hasta yakınları, ‘’Denetim’’ çağrısında bulundu.

ORTALIK TOZ-DUMAN

Vatandaşların haklılığı ise geçtiğimiz gün bölgede gerçekleşen yıkım sırasında ortaya çıkan görüntüler ile tescillendi. Hürriyet Caddesi’nin araç trafiğine kapatıldığı yıkım çalışmaları sırasında oluşan toz-duman görüntüleri, vatandaşların sağlığının ne denli risk altında olduğunun da göstergesi olarak yorumlandı…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.