Hava Durumu

10 KASIM

Yazının Giriş Tarihi: 09.11.2023 11:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.11.2023 11:47

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i Cuma Hutbesinde anacaklar mı? Göreceğiz.
Hâlâ Atatürk’ü anlamayanlar veya anlayamayanlar, aşağıda sunduğum İsmet Paşa’nın sözlerine kulak versinler.
Bütün dünyaca, bütün devlet adamlarınca, krallarca, cumhurbaşkanlarınca saygı gören Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete intikalinde İsmet İnönü’nün Atatürk ile ilgili mesajı, O büyük insanın ne kadar mükemmel bir asker, devlet adamı olduğunu kanıtlıyor. Hem bu Yüce insanı rahmetle ve şükranla anıyor hem de unutulmaması için İnönü’nün bu sözlerini olduğu gibi sizlere aktarıyorum. Ömrünü savaşlarda geçirmiş Atatürk’ü anlamayanlar belki anlarlar:
    
“Büyük Türk Milletine,
Bütün ömrünü, hizmetine vakfettiği (adadığı) sevgili milletinin ihtiram (saygı) kolları üstünde Ulu Atatürk’ün fani vücudu, istirahat yerine tevdi edilmiştir.
Hakikatte yattığı yer, Türk milletinin onun için aşk ve iftiharla dolu olan kahraman ve vefalı göğsüdür.
Atatürk, tarihte uğradığımız en zalim ve haksız itham gününde meydana atılmış, Türk Milletinin masum ve haklı olduğunu iddia ve ilan etmiştir. İlk önce ehemmiyeti kavranmamış olan gür sesi, asla yıpranmayan bir kuvvetle, nihayet bütün cihanın şuuruna nüfuz etmiştir. 
En büyük zaferi kazandıktan sonra da Atatürk, ömrünü yalnız Türk milletinin haklarını, insaniyete ezeli hizmetlerini ve tarihe hak ettiği meziyetlerini ispat etmekle geçirmiştir.
Milletimizin büyüklüğüne, kudretine, faziletine, medeniyet istidadına (yeteneğine) ve mükellef olduğu insaniyet vazifelerine sarsılmaz itikadı vardır.
‘Ne mutlu Türküm diyene’ dediği zaman, kendi engin ruhunun, hiç sönmeyen aşkını en manalı bir surette hulasa etmiş idi. Fena zihniyet ve idare ile geri bırakılmış Türk cemiyetini, en kısa yoldan insanlığın en mütekamil (gelişmi) ve en temiz zihniyetleriyle mücehhez (donatılmış) modern bir devlet haline getirmek, onun başlıca kaygısı olmuştur.
Teşkilat-ı Esasiye’mizde Anayasa’da) ve bugün hizmet başında, irfan muhitinde ve geniş halk içinde bulunan bütün vatandaşların vicdanlarında yerleşmiş olan laik, milliyetçi, halkçı, inkılapçı, devletçi cumhuriyet bize bütün evsafiyle (niteliğiyle) Atatürk’ün en kıymetli emanetidir.
Üfulünden (güneşin batmasından) beri Atatürk’ün aziz adı ve hatırası, bütün halkımızın en candan duygularıyla sarılmıştır. Memleketimizin her köşesinde ve bütün milletçe kendisine gösterdiğimiz samimi bağlılık, devlet ve milletimiz için kudret ve vefanın beliğ (açık) misalidir. 
Türk milletinin aziz Atatürk’e gösterdiği sevgi ve saygı, O’nun niçin ATATÜRK gibi bir evlat yetiştirebilir bir kaynak olduğunu bütün dünyaya göstermiştir.
Atatürk’e tazim (ululama) vazifemizi ifa ettiğimiz bu anda, halkımıza, kalbimden gelen şükran duygularını ifade etmeyi, ödenmesi lazım bir borç saydım.
Milletler arasında kardeşçe insanlık hayatı Atatürk’ün en kıymetli ideali idi. Bütün dünyada ölümünün gördüğü ihtiramı, insanlığın atisi (geleceği) için ümit verici bir müjde olarak selamlarım. Bu sözlerim yazılarıyla ve toprağımızla şövalye askerleri ve mümtaz (seçkin) şahsiyetleriyle yasımıza iştirak eden bütün milletlere Türk milleti adına şükranlarımın ifadesidir.
Devletimizin banisi (kurucusu) ve milletimizin fedakâr, sadık hadimi (hizmet edeni), insanlık idealinin aşık ve mümtaz siması; eşsiz kahraman Atatürk, vatan sana minnettardır.
Bütün ömrünü hizmetine verdiğin Türk milletiyle beraber senin huzurunda tazim ile eğiliyoruz. Bütün hayatında bize ruhundaki ateşten canlılık verdin. Emin ol, aziz hatıran, sönmez meşale olarak ruhlarımızı daima ateşli ve uyanık tutacaktır.”
***
İşte ATATÜRK….
     

Orhan YALKIN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.